(VIDEO) U Prijedoru obilježen ‘Dan bijelih vrpci’ u znak sjećanja na ubijene i prognane Hrvate i Bošnjake

Foto: Snimka zaslona

Okupljanjem žrtava rata i članova obitelji ubijenih i nestalih Hrvata i Bošnjaka s područja Prijedora u petak je odana počast stradalima u etničkim progonima na tom području koji su započeli 31. svibnja 1992. godine kada su srpske paravojne postrojbe okupirale taj grad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manifestaciju nazvanu “Dan bijelih vrpci” i ove su godine organizirale udruge koje okupljaju povratnike, ali i one koji su nakon rata trajno napustili BiH i otišli živjeti u druge zemlje nakon što su im domovi uništeni i opljačkani.

Stotine progranih Prijedorčana hrvatske i bošnjačke nacionalnosti okupljanjem su ponovo podsjetili na više od 3100 ubijenih sugrađana među kojima je bilo 102 djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zadnjeg dana svibnja 1992. kada su srpske paravojne snage zauzele Prijedor građanima hrvatske i bošnjake nacionalnosti izdana je zapovijed da na ulicama moraju nositi bijele vrpce na rukavima a dana svoje domove moraju izvjesiti bijele plahte kako bi se znalo da je riječ o nesrbima.

Bio je to početak kampanje etničkog čišćenja tijekom koje je prognano više od 50 tisuća stanovnika prijedorske općine od kojih je oko 30 tisuća bilo zatočeno u logorima Keraterm i Omarska.

Lokalni list “Kozarski vjesnik” u petak je objavio sjećanja na ubijenu prijedorsku djecu, no prognaničke udruge i dalje se bore s lokalnim vlastima kako bi ishodili dozvolu za podizanje spomenika .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Edin Ramulić, čelnik udruge “Izvor” koja okuplja prognane Bošnjake, kazao je novinarima kako to doživljavaju kao jasan znak diskriminacije koja traje i danas.

“Mi želimo dostojanstve o obilježiti sjećanje na žrtve”, kazao je Ramulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.