Riječi američkog admirala Richarda su neuobičajene u diplomatskim i vojnim krugovima, jer gotovo da navještaju proširenje rata u Ukrajini na druge dijelove svijeta.
Jedan od najviših američkih vojnih zapovjednika koji nadzire američki program nuklearnog naoružanja pozvao je Sjedinjene Američke Države da dramatično unaprijede svoje obrambene sposobnosti, upozorivši da Kina razvija nuklearno oružje brže od SAD-a i dodao: “Ono veliko dolazi”.
Kineska prijetnja
Mornarički admiral Charles A. Richard, zapovjednik Strateškog zapovjedništva SAD-a, izdao je neuobičajeno otvoreno upozorenje, rekavši da je kineska nuklearna prijetnja “kratkoročni problem”.
“Dok procjenjujem našu razinu odvraćanja od Kine, brod polako tone”, rekao je admiral Richard, piše Daily Mail.
“Ova ukrajinska kriza u kojoj se trenutačno nalazimo, ovo je samo zagrijavanje. Ono veliko tek dolazi i neće proći dugo prije nego što ćemo biti testirani na načine na koje dugo vremena nismo bili testirani”, ustvrdio je admiral Richard.
Admiral Richard Pentagon opisuje kao “odgovornog za globalno zapovijedanje i kontrolu američkih strateških snaga za postizanje odlučujućih ciljeva nacionalne sigurnosti”. Kao takav, njegov je posao davanje preporuka predsjedniku i ministru obrane o vojnom kapacitetu potrebnom za očuvanje sigurnosti SAD-a i ispunjavanje njegovih strateških ciljeva.
Richard je rekao da je sadašnje razmišljanje zastarjelo, a zveckanje nuklearnim oružjem ruskog predsjednika Vladimira Putina pokazalo je da je procjena kasnila.
“Moramo učiniti neke brze, temeljne promjene u načinu na koji pristupamo obrani ove nacije”, rekao je.
“Reći ću vam, trenutačna situacija zorno osvjetljava kako izgleda nuklearna prisila, odnosno kako se tome ne suprotstavljate.” Rekao je da američki suparnici, poput Kine, čine dramatične korake u vojnim inovacijama – što predstavlja prijetnju SAD-u.
Američka vojska zaostaje
Richard je rekao da su jedina svijetla točka američke podmorske sposobnosti, s američkom podmorničkom flotom. Admiral je služio na više podmornica prije nego što je postao zapovjednik podmornice NR-1, tada jedine podmornice američke mornarice na nuklearni pogon za duboko uranjanje. Poslije je imenovan direktorom podmorskog ratovanja u Pentagonu i zapovijedao je flotom sa sjedištem u Norfolku, Virginia.
“Podmorska sposobnost još uvijek je jedina… možda jedina prava asimetrična prednost koju još uvijek imamo protiv naših protivnika”, rekao je Richard. “Ali ako ne ubrzamo tempo, u smislu rješavanja problema s održavanjem, pokretanja nove izgradnje, bit će problema. Ako to ne možemo shvatiti, nećemo se staviti u dobru poziciju za održavanje strateškog odvraćanja i nacionalne obrane.”
Richard, koji je diplomirao na Sveučilištu Alabama 1982., rekao je da su Sjedinjene Američke Države “izgubile umijeće” brzog odgovora na nove prijetnje. Napomenuo je da je prije 60 godina američka vojska bila agilnija, snalažljivija i inovativnija.
Izvor: narod.hr/vecernji.hr