Vojni analitičar tvrdi: Rusi su svjesni da gube, nema govora o preokretu; pokazuju mišiće vlastitoj publici

Foto: fah

Komentirajući masovne ruske napade na ukrajinske gradove, sigurnosni stručnjak i vojni analitičar Gordan Akrap ocjenjuje da ti napadi neće donijeti preokret u rusku korist u ratu koji se pretvara u ruski vojni poraz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nema govora o prekretu. Ovi napadi pokazuju da su i Rusi svjesni da gube i da zato sada pokreću masovne napade na kritičnu ukrajinsku infrastrukturu. Ovdje je riječ o pokušaju pokazivanja mišića vlastitoj publici, kojoj sada mogu reći da su raketirali ured predsjednika Zelenskog, sjedište njihove obavještajne službe i oružanih snaga”, ocjenjuje Akrap i dodaje da su u Moskvi očito shvatili da im nije pametno stalno prijetiti upotrebom nuklearnog oružja.

> Rusija granatirala centar Kijeva, na udaru i Žitomir, Hmjelnicki, Dnjepar, Ternopil, Lvov, Ivano-Frankovsk

Akrap objašnjava kako se tu zapravo radilo o rizicima, a ne neposrednim prijetnjama upotrebom nuklearnog oružja, praveći pritom razliku između rizika i prijetnje. Naime, dok je rizik samo mogućnost da će se nešto dogoditi, prijetnja je neposredna opasnost da će se to i dogoditi, a u skladu s tom distinkcijom trebalo je tumačiti i ruske izjave o nuklearnom oružju, što je NATO, kako kaže, tako i tumačio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovi napadi svakako će imati utjecaja na pokušaje homogenizacije Rusije, a istodobno će pokazati Zapadu da je pomaganje Ukrajini bilo ispravno, homogenizirajući Ukrajince i njihove obrambene sposobnosti. Napadi će dodatno motivirati Ukrajince da požure i što prije oslobode sve veća područja Ukrajine, kako bi imali što bolju pregovaračku poziciju na budućim pregovorima”, naglašava Akrap, koji potvrđuje da se Putinov osvetnički napad na ukrajinske gradove može usporediti s očajničkim raketnim napadom vođe srpske pobune u Hrvatskoj Mile Martića na Zagreb nakon oslobađanja Zapadne Slavonije, iako, naravno, postoji ogromna razlika u intenzitetu tih dvaju napada.

Putin pokušava odgovoriti na vojne neuspjehe i kadrovskim promjenama. Tako je zapovjedništvo “specijalne vojne operacije”, kako u Moskvi nazivaju Putinov neoimperijalni rat protiv Ukrajine, preuzeo je general Sergej Surovikin, koji se “proslavio” brutalnim raketnim udarima ruskih zračnih snaga u Siriji, iza kojih je ostajao velik broj civilnih žrtava, što je vjerojatno znak da će i rat u Ukrajini postati brutalniji i krvaviji, o čemu svjedoče i jučerašnji krvavi napadi na ukrajinske gradove. Međutim, Akrap smatra kako se ratovi u Ukrajini i Siriji ne mogu samo tako uspoređivati, s obzirom na to da je ipak riječ o dva potpuno različita rata, koji se odvijaju u posve različitim okolnostima. “Sirija je bila jedno, a Ukrajina je nešto posve drugo”, napominje ugledni analitičar, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.