Zašto Alžir ne može isporučiti više plina Europi?

Foto: fah

Kao najveći proizvođač prirodnog plina u Africi, Alžir bi mogao biti jedan od glavnih dobavljača plina za Europu, što bi moglo uvelike olakšati u odvajanju od ruskog plina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali uz ograničenja kapaciteta alžirskog izvoza plina, kao i pokrivanje rastuće domaće potražnje za plinom, i politička pitanja mogu spriječiti zemlju u olakšavanju odvajanja EU-a od ruskog plina. Njegove bliske vojne veze s Rusijom dovele su Alžir u težak položaj.

Afrička država, koja inače vrlo blisko surađuje s Rusijom — uglavnom u pitanjima obrane, pokušavajući tako uravnotežiti svoje odnose sa Zapadom i Moskvom — nije isporučila plin od prošle jeseni kroz jedan od dva plinovoda koji opslužuju Španjolsku, jedno od njezinih glavnih europskih potrošačkih tržišta. Taj plinovod povezuje Alžir i Španjolsku preko Maroka, s kojim alžirski vrh ima ozbiljne sporove po pitanju Zapadne Sahare.

> EK planira smanjenje potrošnje plina: Hrvatska stoji loše s uskladištenim plinom

Nakon ruske invazije na Ukrajinu, Alžir pokušava pronaći neku vrstu zlatne sredine između svog glavnog dobavljača oružja, Rusije, i Europe, koja je ključno tržište za njegov izvoz plina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao glavni proizvođač plina u Africi, Alžir se smatra trećim najvećim dobavljačem plina u Europi; njegov udio u ukupnom uvozu plina u EU-u iznosio je 8,2 posto prošle godine, što je pad u odnosu na 12,1 posto u 2020.

Otprilike 83 posto ukupnog alžirskog izvoza plina ide u EU. U međuvremenu, glavni europski opskrbljivač plinom, Rusija, imala je gotovo 40 posto udjela u uvozu EU-a prošle godine, piše mađarski poslovni portal Portfolio.

Međutim, mogućnost znatnog povećanja isporuka alžirskog plina Europi uvelike je smanjena ograničenim izvoznim kapacitetom Alžira i povećanjem domaće potrošnje plina. Ali osim rastuće lokalne potrošnje, činjenica da alžirski plinski sektor karakteriziraju nedovoljno financirana i zastarjela plinska polja – također ozbiljno ograničava znatno povećanje izvoza. A efekti svih planiranih novih ulaganja u proizvodnju osjetit će se tek za nekoliko godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.