Zašto je Amerikancima važno pravo na držanje oružja u kući: Trump brani drugi amandman, a Biden želi uvesti ograničenja

nra
Foto: Epa, FaH, fotomontaža: Narod.hr

“Predsjednik Joe Biden pogrešno je za pucnjavu u školi u Uvaldeu u Teksasu okrivio Amerikance koji se zalažu za pravo držanja oružja”, rekao je u utorak bivši agent tajne službe Dan Bongino.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nezavisni novinar Glenn Greenwald za Fox News u utorak je analizirao kako je američki predsjednik Biden svoje obraćanje javnosti započeo ispravno, s emocionalnim odgovorom na tragični gubitak života u školi u Uvaldeu u Teksasu, međutim odmah je skrenuo u političku eksploataciju tragedije. Biden je započeo s okrivljavanjem Amerikanaca koji se zalažu za pravo držanja oružja za masovnu pucnjavu koju je počinio sada pokojni osumnjičenik Salvador Ramos (18).

> Pokolj u teksaškoj osnovnoj školi: Tinejdžer ubio 19 djece i još dvije osobe

Biden pozvao na promjenu pravila o prodaji vatrenog oružja

18-godišnjak je, kako smo pisali, otvorio vatru u osnovnoj školi u Južnom Teksasu, ubivši najmanje 19 djece i dvije odrasle osobe, od kojih jedan učitelj, a mnogo je ranjenih, među njima i dvojica policajaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik Joe Biden poručio je u obraćanu naciji da je “umoran od svega” i da se treba djelovati, te pozvao na promjenu pravila o prodaji vatrenog oružja.

Najviše oružja na svijetu

Međutim, velika većina Amerikanaca poštuje pravo građana na obranu života i imovine vlastitim oružjem. To proizlazi iz njihove povijesti. Većina Amerikanaca smatra da imaju pravo kod kuće držati oružje kako bi obranili svoju obitelj. Oni su najnaoružanija nacija na svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi amandman (1791.) američkog Ustava govori o tome da pravo građana na držanje i nošenje oružja neće biti ograničeno. Danas je taj amandman jedan od onih koji se s jedne strane najviše napada, a s druge najviše brani.

Tako je aktualni predsjednik Joe Biden lani najavio niz mjera kojima bi smanjio rasprostranjenost oružja kućne izrade. U kampanji je obećao da će omogućiti tužbe protiv proizvođača oružja zbog ubojstava počinjenih njihovim proizvodom, da će zabraniti jurišne puške te da će uvesti posebne testove za prodaju većine oružja. Nazvao je nacionalnom sramotom što 40.000 Amerikanaca godišnje umire od vatrenog oružja.

Trump brani pravo na nošenje oružja

S druge strane, bivši predsjednik Donald Trump zalaže se za očuvanje drugog amandmana. Trump bi opet 27. svibnja trebao govoriti na prvom godišnjem sastanku nakon pandemije organizacije NRA, koja brani pravo na nošenje oružja. Trump je i 2018., još kao predsjednik, pružio bezuvjetnu potporu organizaciji NRA i drugom amandmanu, šest tjedana nakon velikog skupa na kojemu se tražilo pooštravanje kontrole.

“Ova se administracija bori za obranu drugog amandmana (Ustava) i mi ćemo ga obraniti”, rekao je na godišnjoj konvenciji Nacionalnog udruženja za oružje (NRA) u teksaškom gradu Dallasu 2018.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Donald Trump o pravu na nošenje oružja: “Dođite i uzmite nam ga”

Pet milijuna članova NRA

NRA je najveća organizacija koja brani pravo na nošenje oružja, a ima oko 5 milijuna članova.

Lani je NRA (The National Riffle Association) proslavila 150. godišnjicu postojanja.

Kako se predstavljaju na svojim internetskim stranicama, National Rifle Association je najdugovječnija američka organizacija za ljudska prava. Zajedno s više od pet milijuna članova, ponosni smo zaštitnici Drugog amandmana, kažu.

“Već 150 godina, milijuni Amerikanaca iz svih slojeva života, rasa, boja i vjeroispovijesti bili su članovi Nacionalnog udruženja za oružje. Od predsjednika Sjedinjenih Država, vojnih heroja, onih s poznatim imenima do redova Amerikanci poput nas, svi su povjerili NRA-u da bude čuvar Drugog amandmana, njihove samoobrane i prava na lov, i zapravo njihove slobode kao Amerikanaca”, rekao je za Fox News izvršni direktor NRA Wayne LaPierre.

O povijesti

“To je svečana dužnost koju svi mi u NRA shvaćamo ozbiljno. Zato NRA nikada nije i nikada neće odustati od borbe.”

Povijest NRA također uključuje naoružavanje Amerikanaca kako bi se mogli suprotstaviti Ku Klux Klanu, a organizacija tvrdi da su neki od njezinih prvih članova bili crni Amerikanci koji su se htjeli obraniti od članova Klana. Devet od njegovih 10 prvih predsjednika također su bili veterani Unije koji su se borili za poraz ropstva.

Udruga je više puta bila na udaru kritika liberala koji kažu da je ukorijenjena u rasizmu, što je LaPierre demantirao:

„Činjenica je, prije nego što je ‘barijera boja’ probijena u profesionalnom sportu, prije nego što je probijena u školama, u medijima ili u Hollywoodu, prije svega toga, i od našeg osnutka prije 150 godina, Nacionalno udruženje za oružje borilo se za građanska prava i ustavne slobode za sve Amerikance!” rekao je LaPierre.

Obuka lovaca i obuka za žene

Tijekom Drugog svjetskog rata, organizacija NRA je surađivala s američkom Vladom, te je razvila  smjernice za obuku. Nakon rata, usredotočila se na obuku lovaca i uspostavila prvi program edukacije lovaca, koji se od tada proširio iz New Yorka u cijelu zemlju i Kanadu.

Do 1960. godine NRA je postala jedini nacionalni trener službenika za provođenje zakona sa svojim programom certificiranja policijskih instruktora vatrenog oružja. Različiti tečajevi se nastavljaju i danas. Jedan instruktor NRA nedavno je rekao da je obučio tisuće žena iz Detroita kako bi se sigurno zaštitile oružjem i osigurale da nikada ne budu žrtve.

Članovi ove organizacije su bili mnogi američki predsjednici uključujući Johna F. Kennedyja, Theodorea Roosevelta i Dwighta Eisenhowera.

Najpoznatiji predsjednik

Jedan od najpoznatijih predsjednike ove organizacije bio je američki filmski glumac Charlton Heston, koji je osvojio pet mandata, od 1998. do 2003. Nakon što je 2002. objavio da boluje od Alzheimerove bolesti, povukao se i s dužnosti i iz predsjedništva NRA.

Poznata je fraza koju je Heston upotrijebio u jednom govoru u znak potpore National Rifle Association: “Iz mojih hladnih, mrtvih ruku.” (u smislu: “Možeš dobiti moje pištolje kada ih iščupaš iz mojih hladnih, mrtvih ruku!”)

Za vlasnike oružja, kako kaže predsjednik Neovisnog udruženja vlasnika vatrenog oružja Richard Feldman – pištolji predstavljaju osnovne pozitivne američke vrijednosti: slobodu, neovisnost kao i međuovisnost.

Povećana potražnja

“Posjedujem više od stotinu komada oružja, a u posljednjih 40 godina nisam počinio kazneno djelo s niti jednim od mojih pištolja. I da posjedujem još deset puta više oružja ne bih postao nasilan jer posjedujem oružje”, dodaje Richard Feldman.

Velika većina Amerikanaca poštuje pravo građana na obranu života i imovine vlastitim oružjem. I sama rasprava o mogućim zakonskim promjenama koje bi otežale kupnju oružja povećala je potražnju. Samo u prva tri mjeseca lani prodano je oko šest milijuna pištolja i pušaka.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.