Zvizdić protiv uskraćivanja prava na izjašnjavanje o etničkoj i vjerskoj pripadnosti

Foto: Fah

Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić upozorio je u srijedu kako se u toj zemlji hitno mora riješiti problem obrade i objave rezultata popisa stanovništva provedenog još 2013., dodajući kako su neprihvatljivi prijedlozi da se dijelu stanovništva uskrati pravo na izjašnjavanje o etničkoj i vjerskoj pripadnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Očekujemo da Agencija za statistiku BiH odmah usvoji metodologiju sukladno međunarodnim standardima”, kazao je Zvizdić na konferenciji za medije u Sarajevu, koju je sazvao uoči sjednice središnjeg popisnog odbora, zakazane za četvrtak.

Taj bi odbor, kojega čine predstavnici državne te entitetskih statističkih agencija, trebao ponovno pokušati postići suglasnost o načinu obrade popisnica, kako bi se što prije objavili rezultati popisa provedenog u listopadu 2013. godine.

Krajnji rok za objavu rezultata je 1. srpnja jer bi, sukladno međunarodnim standardima, nakon tog datuma podaci prikupljeni prije dvije i pol godine jednostavno prestali vrijediti, a popis bi se morao ponoviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog izostanka objave rezultata popisa Tužiteljstvo BiH je otvorilo istragu, uz procjenu kako je zbog svega državi nanesena šteta veća od 25 milijuna eura, koliko je stajala provedba popisa.

Do sada su objavljeni samo opći podaci, poput onoga da je u BiH 2013. godine živjelo nešto manje od 3,8 milijuna stanovnika.

Objava popisa blokirana prijeporima između dva entiteta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objava svih ostalih podataka blokirana je zbog prijepora između zavoda za statistiku Republike Srpske i Federacije BiH oko toga tko se može smatrati rezidentom, odnosno stalnim stanovnikom.

Iz RS-a su prvotno inzistirali na tome da se iz popisa stalnih stanovnika brišu osobe koje su izjavile kako se školuju ili rade u inozemstvu, na što iz Federacije BiH nisu pristali uz obrazloženje kako je među takvima veliki broj prognanih i raseljenih, koji se još ne mogu vratiti u mjesta iz kojih su protjerani tijekom rata.

Početkom travnja iz RS-a su poslali novi prijedlog po kojemu bi se status rezidenta priznao za 120 tisuća osoba koje oni smatraju spornim, no uz uvjet da se ne objavljuje njihova etnička i vjerska pripadnost, odnosno da se podaci koje su oni dali preinače u “nepoznate”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav je prijedlog ponovno odlučno odbacilo Zavod za statistiku FBiH i od tada nije bilo nikakvih pomaka.

U pozadini cijelog ovog prijepora je zapravo politička bitka kakvu će etničku sliku BiH imati nakon objave rezultata popisa. Prema dostupnim informacijama, od 120 tisuća spornih popisnica njih oko 80 tisuća odnosi se na Bošnjake, oko 30 tisuća na Srbe, a oko 10 tisuća na Hrvate pa bi njihovo izostavljanje iz ukupnog broja stanovnika bitno utjecalo na odnos tri najveće etničke skupine u BiH.

Zvizdić je u srijedu kazao kako su neprihvatljivi prijedlozi za preinake već prikupljenih podataka kojima bi se doveo u pitanje sadržaj 120 tisuća popisnica te kako oni moraju biti obrađeni sukladno međunarodnim standardima.

“Međunarodna promatračka skupina, koja je nadzirala popis stanovništva, dala je jasne preporuke o pravilima određivanja statusa rezidenta i to se mora poštovati”, kazao je Zvizdić pozvavši ravnatelja Agencije za statistiku BiH da preuzme odgovornost koja mu pripada po zakonu i osigura objavu podataka. Pozvao je također da se objava rezultata popisa prestane politizirati i rješavanje problema vrati na stručnu razinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci iz popisa stanovništva ključni su kako bi BiH mogla odgovoriti na pitanja iz upitnika kojega očekuje od Europske komisije radi donošenja odluke o eventualnom odobravanju statusa kandidata za članstvo u EU, na temelju zahtjeva podnesenog u veljači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.