Subota, 15 veljače, 2025
3.8 C
Zagreb
Pratite nas:

25. prosinca 1883. Fran Lhotka – hrvatski skladatelj i dirigent

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lhotka [lo’tka], Fran, hrvatski skladatelj i dirigent češkoga podrijetla (Mladá Vožice, Češka, 25. XII. 1883 – Zagreb, 26. I. 1962). Na praškom Konzervatoriju diplomirao rog i kompoziciju (Karel Stecker, Josef Klička, A. Dvořák), a profesionalnu glazbeničku karijeru započeo 1908. kao profesor na Konzervatoriju u Jekaterinoslavu (danas Dnjepar). Godine 1909. došao je u Zagreb, gdje se zaposlio kao hornist i korepetitor u Operi te od 1910. i kao nastavnik na školi Hrvatskoga glazbenog zavoda (HGZ). Profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu bio je 1921–61 (rektor 1923–40. i 1948–52). Bio je dirigent pjevačkoga društva »Lisinski« (1912–20), studentskog orkestra Muzičke akademije (1920–40) te Društvenog orkestra HGZ-a.

Kao skladatelj stilski se odredio za tzv. neonacionalni smjer s izraženijim neoklasicističkim i blagim ekspresionističkim tendencijama, većinom kombinirajući nadahnuće narodnim melosom s efektnom instrumentalnom koloristikom. Uz orkestralna, veća vokalno-instrumentalna i komorna djela posebno se uspješno bavio skladanjem baletne glazbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Balet Đavo u selu (1934), temeljen na narodnoj priči o pobjedničkoj ljubavi mladića i djevojke, jedan je od najboljih hrvatskih baleta uopće i postigao je prije II. svjetskog rata velik međunarodni uspjeh. I iduća dva baleta, Balada o jednoj srednjovjekovnoj ljubavi (1936) i Lûk (1937), nastala također u suradnji s baletnim duom Piom i Pinom Mlakarom, pripadaju u vrh hrvatske baletne umjetnosti XX. stoljeća. Ostala su Lhotkina djela Simfonija (1909), Gudački kvartet (1911), Koncert za violinu i orkestar (1913), orkestralni Jugoslavenski capriccio (1913), opera oratorijskoga značaja More (1920), kantata na stihove S. S. Kranjčevića Moj dom (1921), Koncert za gudački kvartet (1924), Dvije hrvatske rapsodije za violinu i komorni orkestar (1928), Pastorala i scherzo za puhaći kvintet (1949), i dr. Skladao je i drugu komornu glazbu, solo pjesme, filmsku glazbu (npr. Svoga tela gospodar) te obrađivao ili instrumentirao skladbe drugih skladatelja (I. Jarnovića, V. Lisinskoga, F. Livadića, I. Zajca, J. Hatzea i dr.) i narodne pjesme. Objavio je i pedagoška djela Dirigiranje (1931) te posebno važan udžbenik Harmonija (1948). (enciklopedija.hr)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/enciklopedija.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci