U Katedrali svetoga Tripuna u Kotoru započelo je višednevno liturgisko slavlje povodom 850 godina posvete Katedrale, koje je predvodio generalni vikar Kotorske biskupije mons. Anton Belan.
Slavlje je započeto snimkom liturgijske skladbe “Tollite portas” iz misala kotorskoga biskupa Grimualda (1090.) kojom je 19. lipnja prije 850 godina Katedrala posvećena. Iz toga misala prepisane su note i prilagođene suvremenom notnom sustavu, a napjevi iz misala kotorskog biskupa Grimualda snimljeni su u Glazbenom centru Crne Gore.
“Crkve, Božji hramovi, su kao i ljudi, slave svoje rođendane, pa i ova Katedrala svetoga Tripuna danas slavi svoj 850. rođendan. Malo je koja katedrala iz razdoblja srednjega vijeka, a da su sačuvane njezine, nazovimo ih ‘krštenice’, diplome o posveti. Na sreću, Kotorska katedrala ima sačuvanu svoju ‘krštenicu’ koja se čuva u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu. Njezina preslika će od danas biti izložena i u našoj katedrali”, kazao je mons. Belan.
Katedrala svojom drevnošću i pokretnim umjetničkim fondom kojega čine predmeti nastali u vremenskom rasponu od IV. do XX. stoljeća, predstavlja najznačajniji i najviše istraživani spomenik sakralne arhitekture na tlu današnje Crne Gore.
Pošta Crne Gore, na inicijativu Ordinarijata Kotorske biskupija, objavila je prigodnu poštansku marku za posebne prilike u čast ovog jubileja. Marka pod nazivom “850 godina Katedrale svetog Tripuna”, stavljana je u promet na dan kada je katedrala posvećena – 19. lipnja. Nominalna vrijednost marke je 0,95 eura. Autor idejnog rješenja je Zoran Popović, grafički dizajner iz Podgorice.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.