Susret hrvatske katoličke mladeži donosi niz zanimljivih prigoda za mlade da upoznaju grad-heroj. Osim brojnih duhovnih događanja, koncerata, predstava i drugo, hrvatska mladost imati će prilikuorganizirano posjetiti i mjesta koja su neizbrisivo ušla u kolektivnu memoriju hrvatskog naroda.
Jedno od njih je i Borovo Naselje – legendarni dio Vukovara koji je poznat po herojskoj obrani, Trpinjskoj cesti i po svom legendi Domovinskog rata Blagi Zadri, zapovjedniku obrane Borova Naselja.
Pročitajte što sve mladi mogu vidjeti u ovom dijelu Vukovara.
Borovo Naselje je tijekom Domovinskog rata postalo mjesto opjevano pričama o herojskoj borbi i nadljudskom otporu branitelja tog dijela grada. Zbog toga je hrvatska javnost pad Borova Naselja dočekala sa velikom tugom i suzama u očima. Borovo naselje palo je u ruke JNA, četnika i slavonskih Srba teritorijalaca dan kasnije od Vukovara, 19. studenog 1991. godine. Dio junaka Borova Naselja još je danima, do 23. studenog 1991., pružao otpor srpskoj vojsci u okupiranom gradu ne mireći se sa sudbinom pada voljenog grada.
Prilikom ulaska u taj dio grada zločinci su 19. studenoga 1991. ubili 51 osobu, a 115 zarobljenika iz Borovo Commerca odveli u nepoznatom smjeru. Još uvijek se traga za 48 hrvatskih branitelja i žitelja Borova Naselja koji su nestali na dan pada, od ukupno 176 nestalih Hrvata u Borovu Naselju kojima se i nakon 25 godina ne zna sudbina.
Blago Zadro i Trpinjska cesta – groblje tenkova
Po izbijanju krvave Bitke za Vukovar zbog svojih izuzetnih organizacijskih sposobnosti i hrabrosti zapovijedanje obranom čitavog Borovog Naselja preuzima Blago Zadro. Iako nije bio vojno školovan, kao zapovjednik 3. bojne legendarne 204. vukovarske brigade pokazao se izvrsnim organizatorom obrane Borovog Naselja. Pod njegovim vodstvom na Trpinjskoj cesti, koja je zbog toga i prozvana “Groblje tenkova”, zaustavljena je oklopna sila JNA i uništeno na desetke srpskih tenkova i oklopnih transportera. Bio je hrabar i odlučan, zapovjednik koji je u borbu kretao prvi. Poginuo je 16. listopada 1991. godine blizu Trpinjske ceste, u Kupskoj ulici nedaleko od željezničke pruge, pokošen rafalom iz puškostrojnice dok je junački vodio svoje suborce u akciju. Tijelo Blage Zadre suborci su izvukli tek poslije žestoke paljbe po srpskim položajima. Potom su ga stavili na nosila i odmah odnijeli u štab. Nakon toga Zadrino je tijelo prebačeno u vukovarsku bolnicu gdje je dr. Juraj Njavro utvrdio smrt.
Spomen dom hrvatskih branitelja u Borovo Naselju
Mladi mogu tako posjetitiu Borovu naselju posjetiti Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti ispred kojeg stoji uništeni srpski tenk i bista Blage Zadre. Ulaz je besplatan i Spomen dom je otvoren od 10-17 sati.
U središtu doma je ponor s kupolom uništenog tenka bivše JNA, a okolo su ispisana imena svih poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade. Na 12 video ekrana u zidovima mogu se vidjeti ratne fotografije i video snimke ranih događanja te čuti ratna izvješća kao i podatke o svakom poginulom pripadniku brigade.
Ispred spomen doma je tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji, te bista Blage Zadre koji je neupitni junak Domovinskoga rata, a borio se i vodio branitelje upravo na ovom području Vukovara.
Borovo Commerce – pričuvna bolnica i mjesto zločina
U ovom dijelu grada nallazi se i Borovo Commerce, mjesto u kojem je bila pričuvna bolnica i odakle su mnogi ranjenici i zarobljeni civili i vojnici odvedeni u smrt. U podrumu zgrade Commercea, u krugu nekadašnjeg obućarskog giganta Borovo, bila je u ratnu jesen 1991. godine pričuvna bolnica, ali i sklonište za brojne civile.
Nakon sloma vukovarske obrane, Commerce je „pao“ 19. studenoga ’91. kada je u njegovom podrumu bilo 800 ranjenika i civila, među kojima i 200 teško ranjenih. Pozivajući na predaju, agresor je topničkim napadom pokušao srušiti zgradu, Commerce se i zapalio, dok su u podrumu još bili ranjenici i civili.
Tko su vitezovi Borova Naselja?
Puno je hrvatskih vitezova ovdje položilo svoje živote na oltar domovine. Pitamo se tko su ti mladi ljudi, mnogi tek stasali u punoljetnost, koji su prvi dragovoljno uzeli ono malo oružja u ruke da bi obranili svoje domove: to su istinski hrvatski borci, koji su za Lijepu našu dali najviše što se može – život podaren od Boga.
Bilo ih je odasvud: iz Vukovara, Vinkovaca, Đakova, Slavonskog Broda, Našica, Varaždina, Čakovca, Zagreba, Kraljevice, te iz Dalmacije, Like, Zagorja, Bosne i Hercegovine i dijaspore.
Danas, hrvatska katolička mladež i svi Hrvati, mogu s pijetetom i molitvom na ustima i srcima posjetiti mjesto gdje su oni položili živote za slobodnu Hrvatsku.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.