Srijeda, 21 svibnja, 2025
19.9 C
Zagreb
Pratite nas:

Najbolji domaći krimići ‘Valcer protiv Eintrachta’ i ‘Božji gnjev’

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najboljim domaćim krimićem po izboru publike proglašen je u petak na Zagreb Book Festivalu roman “Valcer protiv Eintrachta” autora Hrvoja Šalkovića, a roman Josipa Mlakića “Božji gnjev” proglašen je najboljim krimi romanom po izboru žirija.

Za nagradu vrijednu 75 tisuća kuna Šalković je odabran internetskim glasovanjem među osam romana objavljenih u proteklih godinu dana u sklopu biblioteke Balkan Noir.

Biblioteku koja objavljuje kriminalističke romane iz pera hrvatskih (ili iz susjednih država) autora pokrenuo je prošlog ljeta 24sata u suradnji s nekoliko velikih izdavača, Algoritmom, Nakladom Ljevak, V.B.Z.-om, Frakturom i Mozaikom knjiga. Nagradu su osigurali tvrtka Podravka i Styria.

Pobjednika je na posebnoj svečanosti u sklopu Zagreb Book Festivala (ZBF) u Muzeju za umjetnost i obrt proglasila Marinka Akrap iz Podravke, koja je istaknula kako joj je iznimno drago što dolazi iz tvrtke koja i u teškim vremenima nastavlja cijeniti i podržavati kulturu.

Zagreb, 18.5.2015 - Kultura i umjetnost neovisne su i ohrabrujuæe snage razvoja svakoga društva temeljene na slobodi izraza, a dostupnost vrhunske književne i umjetnièke ponude kroz pomno osmišljen program popularizacije knjige i pisane rijeèi ciljevi su nove kulturne manifestacije Zagreb Book Festival (ZBF), sveèano inaugurirane u ponedjeljak naveèer u Zagrebu.  foto HINA/ Dario GRZELJ/ iš

Roman “Valcer protiv Eintrachta”, objavljen u izdanju Naklade Ljevak, kriminalistički je roman i napeta utrka s vremenom u lovu na psihopatskog ubojicu koji počinje u Zagrebu, a završava u egzotičnom Phuketu.

Hrvoje Šalković (1973.) dosad je objavio osam romana i dvije zbirke kratkih priča. Dobitnik je književne nagrade “VBZ 2006.”, te finalist književne nagrade “Kiklop 2007.”.

Šalković je istaknuo kako mu je to druga nagrada dosad, a “napisao sam ukupno deset knjiga”. “Prva je bila nagrada žirija, no ova je nagrada publike, što mi je posebna čast i to zato što su uz mene u konkurenciji bili doista snažni autori”, kazao je.

Josip Mlakić (1964.) nagrađivani je bosanskohercegovački pisac, autor niza romana i zbirki kratkih priča, te filmskih scenarija. Roman “Božji gnjev” objavio je nakladnik Fraktura a riječ je o kombinaciji ratne drame i kriminalističke priče ispričane introspektivnim književnim jezikom.

Nagradu vrijednu 20 tisuća kuna Mlakiću je uručio zamjenik glavnog urednika 24sata Alen Galović, koji je kazao kako je riječ o “izuzetnom piscu i izuzetno dragom čovjeku kojemu je nagradu donio fenomenalan roman”.

Za nagrade su se još natjecali romani “Pouzdan izvor” Merite Arslani, “Mima i kvadratura duga” Želimira Periša, “Vršenje dužnosti” Emira Imamovića Pirkea, “Crveno pile” Pavla Pavličića, “Devet” Andreja Nikolaidisa i “Propali kongres” Gorana Tribusona.

O biblioteci je uoči proglašenja u razgovoru s urednikom i književnikom Ivanom Sršenom govorio istaknuti ‘noirovski’ autor Pavao Pavličić, koji je kazao kako je riječ o inicijativi koja obogaćuje hrvatsku književnost.

“Ta biblioteka pokazuje da imamo dobre pisce koji mogu i znaju pisati krimiće”, kazao je Pavličić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci