Sveta Stolica objavila je 21. srpnja izjavu u vezi sa sinodalnim hodom u Njemačkoj, u kojoj se precizira da inicijativa koja je u tijeku u Njemačkoj nema snagu obvezivati biskupe i vjernike na nove načine upravljanja i nove pristupe doktrini i moralu, prenosi Vatican News.
Izjava se nastavlja citirajući riječi pape Franje, sadržane u Pismu Božjem narodu koji je u hodu u Njemačkoj: „Opća Crkva živi u, i od partikularnih Crkvi, kao što partikularne Crkve žive i cvjetaju u, i od opće Crkve, a ako se nađu odvojene od cijeloga crkvenog tijela, slabe, trunu i umiru. Zbog toga je potrebno održavati uvijek živim i istinskim zajedništvo s čitavim tijelom Crkve“.
Želja je stoga da se prijedlozi za Hod partikularnih Crkvi u Njemačkoj spoje sa sinodalnim putom kojim ide opća Crkva, u svrhu uzajamnoga obogaćivanja i svjedočanstva jedinstva kojim tijelo Crkve očituje svoju vjernost Kristu Gospodinu, ističe se na kraju izjave, piše IKA.
> Papa o Sinodalnom putu u Njemačkoj: Rekao sam im da nam ne treba nova Evangelička Crkva
Reakcija na pismo upozorenja
Čelnici ovoga procesa u Njemačkoj izrazili su “zaprepaštenje” načinom komunikacije Svete Stolice, posebno se osvrnuvši na činjenicu da vatikanski tekst nitko nije potpisao vlastitim imenom.
U odgovoru koji su zajednički potpisali predsjednik Njemačke biskupske konferencije Georg Bätzing i predsjednica Središnjeg vijeća njemačkih katolika (ZdK) Irme Stetter-Karp istaknuto je da je uobičajena komunikacija sa Svetom Stolicom propisana statutima Sinodalnog puta te da nuncij Eterović na njemu sudjeluje kao promatrač, piše bitno.net
Još od 2019. Sinodalno vijeće “je nastojalo uspostaviti izravne načine komuniciranja s rimskim tijelima” napisali su Bätzing i Stetter-Karp istaknuvši kako je izravna komunikacija “pravi način” za bilo kakva pojašnjenja.
“Nažalost, Sinodalno vijeće do danas nijednom nije pozvano na raspravu. S iritacijom žalimo što se ova izravna komunikacija još nije dogodila”, stoji u izjavi.
Uz to, naglasili su kako nijedna odluka donesena u sklopu Sinodalnog puta “neće imati pravni učinak sama po sebi.”
“Ovlast biskupske konferencije i pojedinih dijecezanskih biskupa da izdaju pravne norme i vrše svoje učiteljstvo unutar svojih područja nadležnosti ostaje netaknuta rezolucijama”, ističu Bätzing i Stetter-Karp.
U izjavi su naveli i i kako članovi Sinodalnog puta “neće slijediti ‘poseban njemački put’”, međutim, napominju da je njihova dužnost “jasno reći gdje smatramo da su potrebne promjene”. Pritom naglašavaju kako osjećaju da su “problemi i pitanja” kojima se bave u Njemačkoj “slični diljem svijeta”.
U izjavi su potvrđeni i planovi za sudjelovanje na Papinoj Sinodi o sinodalnosti kao i namjera za doprinošenje tom procesu “iskustvima i rezultatima stečenim na Sinodalnom putu”.
“Uvijek smo isticali da kroz svoj rad želimo aktivno oblikovati ovaj proces, zato što smo uvjereni da to vodi do ‘međusobnog obogaćivanja’”, ističe se u izjavi te dodaje da će sinoda u Rimu 2023. biti mjesto za raspravu o zabrinutostima iz Vatikana.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.