Na molitvi Večernje i susretu s kubanskim svećenicima, redovnicima, redovnicama i sjemeništarcima u havanskoj katedrali, Papa Franjo ih je sinoć (20. rujna) potaknuo da budu „siromašna Crkva“ i da se „nikad ne umore iskazivati milosrđe”, piše Vatikanski radio.
Nakon uvodnih riječi havanskog nadbiskupa, kardinala Jaimea Ortege, koji je Crkvu na Kubi opisao kao siromašnu sredstvima, ali bogatu bratstvom i solidarnošću, Sveti se Otac okupljenima obratio spontano, predavši svoj pripremljeni govor. Istaknuo je da siromaštvo, služenje posljednjima i sposobnost praštanja, iz života Bogu posvećenih osoba, nikada ne trebaju izostati.
“Siromaštvo nije ugodna riječ; ona ‘ide protiv struje’. Svjetovni je duh ne razumije, ne želi; skriva ju, ali ne iz skromnosti, već iz prezira. Zbog toga Duh svijeta ne voli put Sina Božjega koji se snizio, učinio siromašnim, ponizio se da bi bio jedan od nas”, istaknuo je Papa te upozorio zatim na iskušenje i opasnost svjetskoga bogatstva, objašnjavajući da ono zapravo (čovjeka) osiromašuje: oduzima ono najbolje što imamo, a ostavlja nas siromasima. “Istinsko je bogatstvo naprotiv ono duhovno. Biti bogat znači imati povjerenja u Boga”, ustvrdio je.
Osobe posvećenoga života Papa je potaknuo da „siromaštvo ljube poput majke“ te ih pozvao da ispitaju savjest: Kako je moj duh siromaštva? Kako je moja unutarnja nenavezanost? Podsjetio je zatim na riječi sv. Ignacija Loyolskog, utemeljitelja Družbe Isusove: “Siromaštvo je bedem i majka redovništva. Majka, zato što povjerenje stavlja u Boga, a bedem zato što ga štiti od svih svjetovnih utjecaja”.
Napomenuo je, da je znati upravljati dobrima, naša obveza, zato što su ona Božji dar. “Ali kad obuzmu srce i počnu upravljati našim životom, onda se gubimo. Zbog toga su – našalio se Papa – ekonomisti koji u Crkvi stvaraju katastrofe ‘Božji blagoslov’, jer ju čine ‘slobodnom’, odnosno siromašnom”.
Papa je Franjo zahvalio osobama posvećenoga života što se skrbe za one koje je svijet odbacio i prezreo. Svećenike je pozvao da u ispovjedaonici ne prekoravaju ili kažnjavaju, već da iskazuju Božje milosrđe i da se ne umore opraštati.
“Kad primite pokajnika, nemojte ga otjerati iz ispovjedaonice. Isus ga je prigrlio. Isus ga voli. Dopustite da Božje milosrđe teče vašim rukama po praštajućem zagrljaju, jer taj je pokajnik jedan od najmanjih, i zbog toga je Isus”, rekao je na kraju papa Franjo.
Papa danas u Holguinu, rodnom kraju kubanskog kršćanstva i braće Castro
Papa Franjo u ponedjeljak će posjetiti istočnu kubansku pokrajinu Holguin, u kojoj su rođeni i kubansko kršćanstvo i braća Castro.
Grad Holguin poznat je po pet metara visokom križu, podignutom 1790. na vrhu brda iznad grada.
Franjo će se doći pomoliti na tom mjestu nazvanom “Loma de la Cruz” i blagosloviti četvrti grad po veličini na Kubi i prvi koji je posjetio neki Papa.
Potom će otputovati u obližnji Santiago, gdje je najveće svetište Gospe od Milosrđa, ali i kojeg braća Castro zovu “gradom herojem” jer su 1959. tamo objavila uspjeh svoje revolucije.
Bit će to njegova posljednja postaja na Kubi prije odlaska u SAD u utorak.
Papa se u nedjelju u Havani formalno sastao s Raulom Castrom i nefromalno, u njegovom domu, s onemoćalim Fidelom Castrom. S mlađim bratom i kubanskim predsjednikom razgovarao je unapređenju odnosa Kube i Svete Stolice, a s Fidelom čavrljao o religiji i svjetskim pitanjima.
Vatikanski glasnogovornik Federico Lombardi rekao je da je razgovor, na kojem su bili i članovi Fidelove obitelji bio “vrlo opušten, bratski i prijateljski”.
Fidel, odjeven u trenirku, Franji je poklonio knjigu “Fidel i religija”, zbirku njegovih razgovora s brazilskim svećenikom i prijateljem Freijem Bettom kojom je ukinut tabu razgovora o religiji na Kubi, tada formalno ateističkoj zemlji.
Papa je Castru poklonio nekoliko svojih djela, dvije knjige u duhovnosti, i CD o djelima oca Armanda Llorentea, svećenika koji je učio Castra u jezuitskoj školi prije 70 godina.
Prije toga Franjo je pred stotinama tisuća ljudi i slikom Chea Guevare sa zgrade prekoputa oltara, služio misu na Trgu revolucije u Havani.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Vatikanski radio
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.