Utorak, 11 veljače, 2025
5.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Tragom nepoznate Babićeve slike: Vlasnik ju nosio i u Prvi svjetski rat, ali se sačuvala!

Podijeli

Podijeli

Znamo dobro tko je bio znameniti hrvatski slikar Ljubo Babić, no za jednu njegovu sliku do sada se nije znalo jer se čuvala u privatnoj kolekciji, a riječ je o jednoj od najranijih, ako ne i najranijoj Babićevoj slici. Uskoro bi se trebala naći u Gradskom muzeju Varaždin koji je pokazao interes za njezin otkup, piše Jurica Majnarić za HKV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Slikar Ljubo Babić: Portret Romana Majnarića, 1908.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gimnazijski prijatelji

Slika prikazuje Romana Majnarića, kojega je Ljubo Babić portretirao 1908. godine. Naime, Babić i Majnarić bili su gimnazijski prijatelji. Zajedno su 1907. – 1908. godine pohađali zagrebačku donjogradsku gimnaziju. Zajedno su sjedili u klupi u razredu. Poznati učenik iz te generacije bio je i Miroslav Krleža.

Roman je poslije bio u I. svjetskom ratu, a zanimljivo je da je čitav rat, dakle četiri godine nosio Babićevu sliku sa sobom. Rat je preživio, a sačuvana je i ta vrijedna slika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je bio Roman Majnarić?

Roman Majnarić rođen je 7. kolovoza 1889. godine u Ravnoj Gori u Gorskom kotaru od oca Nikole i majke Marije, rođ. Prettner. Otac mu bijaše načelnik mjesta, a majka učiteljica, koja nakon muževe smrti ostaje sama i svu djecu uspijeva školovati. Tako i srednji sin Roman završava donjogradsku zagrebačku gimnaziju, maturira 1908. te odlazi na studij veterine u Budimpeštu, gdje početkom 1913. dobiva i diplomu.

Stariji brat Nikola postaje u međuvremenu profesor gimnazije u Zagrebu, a zatim i sveučilišni profesor klasičnih jezika, dok mu mlađi brat Marijan postaje s vremenom ugledni šumarski savjetnik, prvo u rodnom Gorskom kotaru, a poslije u Zagrebu. Nakon Budimpešte, mladi se veterinar Roman uspijeva zaposliti na bečkom sveučilištu, gdje godinu dana radi zajedno s poslije znamenitim stručnjakom Manningerom na poslijediplomskom studiju bakteriologije, kao asistent na fakultetu.

Roman Majnarić i njegova majka Marija, brat Marijan i sestra Tuga, Zagreb, 1907.
Roman Majnarić (drugi s lijeva) i prijatelji maturanti 1908. godine, Zagreb, kolorizirana fotografija
Maturanti i maturantice, Zagreb, 1908.
Roman Majnarić u uniformi u I. svjetskom ratu, 1918.

Sudjelovanje u Prvom svjetskom ratu

Roman Majnarić došao je u Varaždin prije Prvog svjetskog rata i prvo je živio u centru u Bakačevoj ulici a 1923. godine je od gospođe Flore Bliss kupio kuću u centru na današnjem Trgu bana Jelačića. Kupoprodajni ugovor se nalazi sada u državnom arhivu Varaždin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Flora Bliss Hoffmann je baka profesora filozofije gospodina Branka Despota iz Zagreba. Kuća na Trgu bana Jelačiće je sagrađena 1830 godine. U njoj je još antikni namještaj i mnoge slike koje ljudima koji dođu daju dojam da se nalaze u maloj galeriji, tj. kao da su se vratili u prošlost.

Od 1914. do 1918. sudjelovao je u I. svjetskom ratu na bojištima na Soči i u Galiciji. Doživio je ranjavanje, odlikovanja, direktan susret s carem Karlom, kojem u lice iskreno opisuje žalosno stanje i pesimizam, što ga gotovo košta života pred vojnim sudom.

Hrvatski veterinarski stručnjak

Nakon završetka rata dolazi u Varaždin, gdje mu je četiri godine čuvao mjesto veterinara tadašnji znameniti gradski načelnik dr. Pero Magdić (također iz Gorskog kotara), no prije nastupa službe, pridružuje se kao vrsni konjanik i rodoljub, legendarnom pukovniku Dragutinu Perku, te s njegovim četama na konjima pomaže osloboditi Međimurje od ostataka mađarona i vojske na strani Mađarske. U novoj Kraljevini SHS radi kao veterinarski savjetnik kod gradskog poglavarstva u Varaždinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dana 25. ožujka 1923. oženio se Gretom Samidom iz Mozirja u Sloveniji. Godine 1926. preselio se u Varaždin i kupio kuću na Trgu bana Jelačića od gospođe Flore Hoffman Bliss. Veći dio života proveo je u Varaždinu kao viši veterinarski savjetnik Poglavarstva. Imao je dvojicu sinova: Juricu i Nikolu. Bio je član Kraljevske uniformirane i naoružane građanske čete u Varaždinu godine 1933.

Roman i njegova supruga Greta, Varaždin, 1928.
Varaždin, 1931.

Između dvaju ratova vrlo se aktivno bavi unaprjeđivanjem i modernizacijom veterinarske službe u gradu i okolici, pa mu se kao posebna zasluga može pripisati izvanredno pedantno vođen nadzor nad klaonicom, koju je modernizirao (mehanizacija, elektrifikacija, aparatura za stvaranje pare, dispozicija otpadaka i dr.) kao i poseban nadzor nad rukovanjem, transportom, uskladištavanjem, obradom te prodajom mesa i mesnih prerađevina, nad izradom i kvalitetom kobasičarskih proizvoda, adekvatnim rashladnim uređajima. Kao jedan od prvih u državi, nabavlja tada od firme „Reichert“ trihinoskop, pomoću kojega obavlja svakodnevno ispitivanje uzoraka svinjskoga mesa, pa godinama nema ni jednog slučaja trihineloze u gradu! Tim su se aparatom služili mnogobrojni studenti veterine, koji su niz godina dolazili prije Drugoga svjetskog rata na ljetnu praksu u Varaždin. U međuvremenu, 1933. godine Roman Majnarić se vraća bakteriologiji, pa sustavnim i dužim studijem ostvaruje i doktorat veterine, što mu uspijeva obranom disertacije: „Prilog upoznavanju uzročnika furunukuloze kod riba“, 1933. u Zagrebu.

Velike zasluge na području veterine

Kao gradski veterinarski savjetnik aktivno se bavio i problemima preventive zaraznih bolesti stoke, što mu je dobro uspijevalo zahvaljujući unaprijed solidno planiranim i izvedenim masovnim cijepljenjima protiv oboljenja svinja, ali i sustavno provođenim maleinizacijama, poslije i cijepljenjima peradi. Tome se pridružuje i velik angažman oko organizacije i stručno provođenih tjednih, mjesečnih i godišnjih sajmova stoke u Varaždinu. Dr. Majnarić bio je jedan od pionira umjetne inseminacije, osobito nakon završetka rata, kada je premješten iz grada Varaždina na rad u veterinarsku stanicu Jalžabet, a nakon nekoliko godina u Čakovec. To je doba intenzivnog bavljenja sa svakodnevnom praksom i masovnim akcijama cijepljenja, preventive i naravno inseminacije na punktovima. Uz sve to rado se bavio objavljivanjem zanimljivosti iz prakse. Posebno su ga zanimale teratološke i atavističke deformacije kod mladunčadi različitih vrsta životinja. O tome je davao svoje kraće izvještaje, uz slike, u aktualnoj veterinarskoj periodici.

Godine 1953. na jesen odlazi u mirovinu, a dvadeset godina poslije toga, na Novu godinu 1973., umire u svojem Varaždinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hkv

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci