Berlin – siromašna metropola koja nije “stala na noge” još od Drugog svjetskog rata

Foto: Thinkstock

Njemačka metropola, za razliku od većine ostalih europskih glavnih gradova, ne doprinosi povećanju gospodarskog učinka na razini cijele zemlje, objavio je Institut njemačkog gospodarstva (IWD) u ponedjeljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Dok ostale europske metropole poput Londona ili Atene ostvare značajan dio gospodarskog učinka, Berlin je tu iznimka“, priopćio je Institut njemačkog gospodarstva na temelju europskih statistika.

„ Da nema Berlina, bruto domaći proizvod bi bio za 0,2 posto viši“, proizlazi iz Studije.

Potpuno je drugačija situacija u metropolama poput Pariza, Atene, Beča, Praga ili Kopenhagena. Bez Atene Grčka bi imala 20 posto niži BDP a Francuska bez Pariza 15 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Berlin, koji se hvali i sloganom „Siromašan ali seksi“, je već desetljećima zadužen te preživljava zahvaljujući saveznim subvencijama.

Ovdje živi i natprosječan broj primatelja socijalne pomoći. Dok u bogatoj Bavarskoj od državne pomoći živi svega 3,6 posto građana, u Berlinu je sa 16,4 posto ovaj udio znatno viši.

Gospodarska nestabilnost Berlina potječe još iz vremena nakon Drugog svjetskog rata kada su, nakon podjele grada, sve značajne tvrtke iz zapadnog dijela svoju proizvodnju povukle u Zapadnu Njemačku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ni nakon pada Berlinskog zida, i ponovnog preuzimanja uloge glavnog grada, Berlin gospodarski nije uspio stati na vlastite noge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.