I čimpanze znaju što je timski rad

Foto: fah

Spremnost na suradnju često se smatra osobinom koja razdvaja ljude od životinja, ali su znanstvenici otkrili da se i čimpanze može naučiti timskom radu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U stvari, čimpanze preferiraju suradnju u usporedbi s nadmetanjem u omjeru šest naprema jedan i imaju metode kojima pripadnike svoje vrste koji ne žele surađivati “mogu naučiti pameti”, objavili su znanstvenici u stručnom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

“S obzirom da je omjer suradnje u odnosu na sukobe prilično sličan i ljudima i čimpanzama, naša studija omogućava novi uvid u ljudsku evoluciju”, rekla je vodeća autorica studije Malini Suchak, profesorica bihevioristike životinja, ekologije i konzervacije na koledžu Canisius u Buffalu.

Ranija istraživanja pokazivala su da čimpanze nisu spremne na suradnju, ali ti su eksperimenti rađeni u laboratorijima, a ne u njihovom prirodnom okruženju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga su znanstvenici u Nacionalnom centru za istraživanje primata Yerkes u Atlanti za potrebe ove studije kreirali uvjete koji nalikuju prirodnom staništu čimpanzi. Njih 11 smješteno je u travnatom vanjsko području opremljenom konopcima kojima su se čimpanze mogle služiti kako bi došle do slastica i drugih nagrada.

Ali su do nagrada jedino mogli doći ako su radili u parovima ili u troje. Majmunima je dopušteno da si sami izaberu partnere.

Iako su u početku krenule s nadmetanjem, čimpanze su vrlo brzo shvatile da će imati više koristi ako si međusobno pomažu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispitivanje je u fazama ukupno trajalo 94 sata, a znanstvenici su zabilježili 3.656 uspješnih slučajeva suradnje nasuprot 600 pokušaja nadmetanja kada su čimpanze krale ili pokušale krasti nagrade od onih koji su do njih došli zajedničkim radom.

Čimpanze su nekada prevladale takve oblike nadmetanja ne želeći raditi u prisutnosti uljeza, što je strategija poznata kao “izbjegavanje”, koju također koriste i ljudi.

U drugim slučajevima, dominantne čimpanze su intervenirale kako bi otjerale one koje su htjele iskorištavati tuđi rad. Takvo ponašanje također je svojstveno ljudima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dali smo im slobodu da se koriste vlastitim strategijama i pokazalo se da su prilično dobri u sprječavanju nadmetanja i iskorištavanja u korist suradnje”, rekla je Suchak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.