Francuzi od 1. siječnja imaju pravo biti nedostupni izvan radnog vremena

Foto: Thinkstock

Zaposlenici kojima se dizala kosa na glavi kad bi od šefa u subotu navečer ili u nedjelju ujutro primili mail s “hitno”, od 1. siječnja mogu odahnuti, barem u Francuskoj jer imaju pravo ne odgovarati na takve pozive izvan radnog vremena prema zakonu nazvanom “pravo na isključenje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtke s više od 50 zaposlenika obvezne su izraditi kodeks dobrog ponašanja u kojem će biti navedeni sati tijekom kojih zaposlenici ne trebaju odgovarati ili slati poruke.

Francuska, članica Europske unije već ima 35-radni tjedan koji je na snazi od 2000. godine, podsjeća BBC.

Predlagatelji zakona isticali su da zaposlenici koji odgovaraju ili provjeravaju poštu izvan radnog vremena nisu pošteno plaćeni za taj prekovremeni rad i da takva praksa stalnog ‘priključenja’ na mrežu nosi rizik od stresa, sagorijevanja na poslu (burnout), tegoba sa spavanjem i remeti privatni život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon o pravu na isključenje dio je reforme zakona o radu i jedini je koji nije izazvao prosvjede i štrajkove, što nije bio slučaj s izmjenama zakona koje omogućuju poslodavcima lakše zapošljavanje i otpuštanje zaposlenika. Njegov je cilj nametnuti poštivanje vremena za odmor i godišnji odmor te uspostaviti bolju ravnotežu između profesionalnog i privatnog života.

Prema studiji instituta Great Place to Work, 12 posto aktivne populacije pogođeno je bolešću 21. stoljeća, sagorijevanjem na poslu, ali “burnout” u mnogim državama nije priznat kao profesionalna bolest.

U Belgiji se zakonom od 1. rujna 2014. burnout smatra “psihosocijalnim rizikom” i poduzeća su obvezna svoje pravilnike tome prilagoditi, ali u praksi, na taj se zakon rijetko kad poziva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke privatne tvrtke već su pokušavale ograničiti svojim zaposlenicima korištenje e-pošte izvan radnih sati. Tako je primjerice njemački proizvođač vozila Daimler 2014. uveo opciju za radnike koji odlaze na godišnji odmor da umjesto poruke out-of-office (izvan ureda), zaposlenici mogli odabrati funkciju da im se poruke automatski brišu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.