Majke slave svoj dan

Majčin dan obilježava se svake godine druge nedjelje u svibnju i blagdan je posvećen majkama i majčinstvu. Majkama su mnogo ranije priređivali slavlja Grci i Rimljani, a majke u Engleskoj imale su u 17. stoljeću neradnu nedjelju u svibnju. Osnivačicom današnjeg Majčinog dana smatra se Anna Marie Jarvis koja je 1907. godine u nedjelju nakon druge godišnjice majčine smrti kao izraz ljubavi prema njoj osnovala Memorial Mothers Day Meeting. Podijelila je bijele karanfile u mjesnoj crkvi drugim majkama i nastavila djelovati kako bi majke dobile svoj službeni državni praznik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tadašnji američki presjednik Woodrow Wilson proglasio je Majčin dan nacionalnim praznikom 1914. godine, a postao je praznik u Engleskoj, Švicarskoj, Norveškoj, Švedskoj, Njemačkoj, Austriji i proširio se svijetom. Majčin dan nije slavljen u komunističkim državama, nego se umjesto njega slavio Međunarodni dan žena.

Majke i bake dobivaju cvijeće i različite darove na Majčin dan. Majke i majčinstvo tema su mnogih književnih djela i opjevane u nebrojenim pjesmama. Francuski književnik Honore de Balzac napisao je: „Majčino srce je bezdan u čijim ćeš dubinama uvijek jedno pronaći – spremnost na oprost“.

Hrvatski pjesnik Dobriša Cesarić, među ostalima, napisao je i pjesmu „Jedne noći“:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Te noći pisah sjedeć posve mirno,
Da ne bih majci u susjednoj sobi
Škripanjem stolca u san dirno.

A kad mi koja ustrebala knjiga,
Sasvim sam tiho išao po sagu.
U svakoj kretnji bila mi je briga
Da staričicu ne probudim dragu.

I noć je tekla spokojna i nijema.
A tad se sjetih da je više nema“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svibanj je i mjesec posvećen Majci Božjoj čiji je veliki štovatelj sveti Ivan Pavao II. potpisao apostolsko pismo Rosarium Virginis Mariae (Krunica Djevice Marije) na početku 25. godine svoje papinske službe i pozvao na molitvu svete krunice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.