Petak, 17 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Na Velikom Brijunu tri glavate želve puštene u more

Podijeli

U uvali Vranjak na Velikom Brijunu danas su u more puštene tri glavate želve – Mara, Bambucha i Sara koje su od ljeta bile na oporavku u pulskom Centru za oporavak morskih kornjača, kojeg vodi udruga Morski obrazovni centar Pula i pulski Aquarium.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kornjače Mara i Bambucha ulovljene su u koču tijekom ljeta, dok je Sara od rujna bila na oporavku u velikom bazenu u Etno parku na Velom Brijunu, a primljena je u Centar za oporavak morskih kornjača s probavnim smetnjama u travnju ove godine. Pronađena je u okolici Ilovika, a nakon oporavka u Centru premještena je u veliki bazen na Brijunima radi promatranja ponašanja i načina prehrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Praćenjem stanja oporavaka triju kornjača utvrđeno je da su zdrave i da se mogu sigurno vratiti u prirodno morsko okruženje.

Suradnja Morskog obrazovnog centra Pula i Nacionalnog parka Brijuni počela je 2012. godine i nastavlja s s dobrim rezultatima,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

pružajući kornjačama, kojima je potrebno promatranje, radi amputirane peraje, slabovidnosti ili probavnih smetnji, mogućnost oporavka u prostranom bazenu s morskom vodom.

Glavate želve koje su danas otpraćene u more veće su jedinke koje su duže vrijeme provele u Centru, a označene su na stražnjim perajama plavim i zelenim plastičnim markicama s brojevima, kako bi ih ribari uočili u slučaju ponovnog ulova u mreže.

Za praćenje stanja ozlijeđenih i uginulih strogo zaštićenih morskih kralješnjaka, Državni zavod za zaštitu prirode uspostavio je “Protokol za dojavu i djelovanje u slučaju pronalaska uginulih, bolesnih ili ozlijeđenih strogo zaštićenih morskih životinja”, u čijem radu, uz ovlaštene veterinarske ambulante, Veterinarski fakultet, Hrvatski veterinarski institut, sudjeluje i pulski Morski obrazovni centar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljene aktivnosti provode se u sklopu NETCET projekta – Mreže za očuvanje kitova i dupina u Jadranu, kojeg u visini od 2,7 milijuna eura sufinancira Europska unija kroz IPA Jadranski program prekogranične suradnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/h
Photo: Nataša Stuper

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci