Pupovčev limun: Kratka povijest bacanja hrane na političare kao vida političkog prosvjeda

wireimage

Znate li što je “egging”? Jednostavno, kad nekog zaspete jajima. U pravilu, političara. Pojam je engleski, jer se tamo za gađanje nepopularnih političara koriste gotovo isključivo jaja. Zašto baš jaja? Jer neće doći do fizičkog ozljeđivanja, jer ostavljaju trag na licu i odjeći, ali i zato jer ćete, naročito ako su jaja pokvarena, na taj jasno prenijeti poruku političaru kojeg ste jajima zasuli, a ona otprilike glasi “gadiš mi se”, ili “pokvaren si i smrdiš kao i ova jaja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svježa, organska, od sretnih koka – svejedno, žumanjak koji se cijedi s čela pogođenog političara jasno svjedoči o tome što narod misli o njemu. No bacanje namirnica – ako je moguće pokvarljivih i takvih koje će napraviti vizualni kaos i štetu na odjeći i samopouzdanju političara, poput rajčica – ima povijest koja seže sve do rimskog carstva.

63. godine nove ere rimski car Vespazijan zasut repama od strane podanika kojima se nije dopala njegova politika globa i kazni za sve i svašta. Repa je tada, dok još nije bilo krumpira, kukuruza, graha i takvih stvari, bila osnovna namirnica sirotinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jaja su se pojavila u srednjem vijeku, kada su zatvorenici – razbojnici i slični – redovito stavljani u klade, što je bila idealna prilika njihovim žrtvama i ostalim uzornim građanima da ih zaspu jajima, ako je moguće pokvarenima. Kazališni posjetitelji iz elizabetanskog perioda – dakle iz vremena velikog Williama Shakespearea – su imali nezgodan običaj gađati glumce jajima ako nisu bili zadovoljni predstavom.

Nešto kasnije, u knjizi Middlemarch čija se radnja događa 1830-ih, George Eliot je opisao tu praksu gađanja političara jajima, koja je do tada već očito bila raširena. Njegov gospodin Brooke je izložen “napadima” tijekom političkog govora: “Evo neugodnog jajeta na ramenu g. Brookea … tada je došlo do tuče jaja, uglavnom usmjerenih na sliku, ali su povremeno, kao slučajno, udarala i po izvorniku”.

Na istoku je popularno bacanje cipela na političare, pa se tako svi sjećamo cipele koju je George W. Bush izbjegao vrlo brzim refleksom prilikom jednog njegovog govora održanog u Iraku. Muntadhar al-Zaidi, novinar, je bacio cipelu i zbog toga je proveo devet mjeseci u zatvoru, jer Irak baš nije demokratska država da bi to shvatili kao vid političkog prosvjeda. No, za gađanje Vučića u Zagrebu biste zacijelo dobili i kudikamo više. Inače, ispitivanja javnog mišljenja su pokazala da je za 62 posto Iračana on nacionalni heroj, jer je bacio cipelu na predstavnika stranih okupatora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Zamjenik britanskog premijera udara prosvjednika nakon što je pogođen jajem, 2001

U Ukrajini su u znak prosvjeda vješali rezance na vrata ruskog konzulata, a u Grčkoj već dugo postoji praksa poznata kao yaourtama – slično kao engleski egging, ovdje se radi o bacanju jogurta na političare u znak prosvjeda.

No povijest bilježi i da su političari gađani, osim jajima i rajčicama, i pitama, pudinzima, “bombama” od brašna, i raznim drugim prehrambenim proizvodima. Župan Istre Flego je prošlog mjeseca gađan čipsom i zaliven pivom. Nedavno je mladi zastupnik torijevaca u Engleskoj, na slici, pogođen jajem u čelo na stranačkoj konferenciji, ali ni laburisti nisu pošteđeni toga. 2013 je tako Ed Miliband zasut jajima na Walworth Marketu u Južnom Londonu. Jim Murphy je morao otkazati svoju turneju o temi škotske neovisnosti pred referendum jer je u Kirkcaldyju zasut jajima od zagovaratelja neovisnosti.

Ali najlošije je ipak prošao ukrajinski predsjednički kandidat, Viktor Janukovič, koji je završio u bolnici nakon što ga je na predizbornom skupu u glavu pogodila – cigla. Cigle možda i ne spadaju u politički prosvjed, no jaja svakako nikad nikog nisu ozlijedila niti se ikad igdje istraživalo tko ih baca na političare. Kao niti ribice i limun, koji su navodno iz restorana “Amfora” na zagrebačkom Dolcu bačeni na dvojicu zastupnika iz vladajuće koalicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.