7 neobičnih faktora koji utječu na gubitak memorije u starosti

Foto: Thinkstock

Znanstvenici sugeriraju da sve ono što je dobro za tijelo, dobro je i za um. Tako osim tjelovježbe, izbalansirane prehrane te optimalne tjelesne težine koji pozitivno utječu na mozak te smanjuju naslage proteina koji su povezani s Alzheimerovom bolešću- postoje i neki neobični faktori koji potiču bolest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Onečišćenje zraka
Najnovije istraživanje je pokazalo da čak 92% starijih žena, koje žive u dijelovima zemlje gdje se ocjenjuje da je visoka stopa onečišćenja u zraku, može oboljeti od demencije prije nego žene u regijama koje imaju čišći zrak. Visok rizik od oboljenja posebno se odnosi na žene koje imaju genetsku predispoziciju koja povećava rizik od Alzheimerove bolesti. Ukoliko se potvrde rezultati ovog istraživanja na cjelokupnoj populaciji, znanstvenici kažu da bi onečišćenje zraka moglo biti odgovorno za 21% slučajeva demencije u populaciji.
„Udisanje tih malih čestica može biti okidač za razvoj upale u cijelom tijelu“ rekao je Richard Isaacson, direktor klinike za prevenciju Alzheimerove bolesti u Presbyterian Weill Cornell Medical centru u New Yorku. Također je potvrdio da je za određene ljude upala stanje koje ubrzava tijek Alzheimerove bolesti.

2. Nedostatak sna
Poznato je da loše spavanje može utjecati na koncentraciju sljedeći dan, a istraživači također podsjećaju da učestalo „nemirno spavanje“ može biti povezano s razvojem proteina u mozgu koji su odgovorni za nastanak Alzheimerove bolesti.
Znanstvenici vjeruju da se vježbanjem gube ti proteini, no kvalitetan san je nužan. “Spavanje je isključivo važno za „izbacivanje smeća“ i održavanja mozga zdravog“ kaže doktor Isaacson.

3. Slabo osjetilo za miris
Koliko dobro osoba može raspoznati razliku između poznatih, svima bliskih mirisa moglo bi biti značajno za predviđanje obolijevanja od demencije. Prema rezultatima istraživanja iz 2016. godine, objavljenog u Annals of Neurology, ispitanici koji su imali problem s identificiranjem mirisa mentola, limuna, klinčića i jagode, imaju veći rizik od Alzheimerove bolesti. Doktor Isaacson ističe da nemogućnost raspoznavanja mirisa može također biti predznak Parkinsonove bolesti ali i drugih neuroloških problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Kada i kako se hranimo
Doktor Isaacson svojim je pacijentima dao jednostavan savjet kako mogu smanjiti rizik od demencije. Potrebno je večerati što ranije i nakon večere ne jesti ništa do doručka te jesti što manje kalorija. Ne jesti tako najmanje 12 sati i unositi što manje kalorija važno je kako bi mozak u starijoj dobi ostao zdrav.

5. Potres mozga
Za ljude čiji su članovi obitelji već bolovali od Alzheimerove bolesti, potres mozga može dovesti do promjena u mozgu koje su povezane s ovom bolešću. U istraživanju koje je objavio časopis Brain, osobe mlađe do srednje životne dobi koje su imale potres mozga i koje imaju genetsku predispoziciju za Alzheimerovu bolest, imaju manje sive tvari u djelovima mozga povezanim s demencijom u usporedbi s ostalim sudionicima istraživanja.

6. Usamljenost
Istraživanje pokazuje da starije osobe koje su izjavile da se osjećaju društveno izolirane mogu imati veći rizik za Alzheimerovu bolest. U istraživanju iz 2016 godine koje je proveo JAMA Psychiatry, građani starije životne dobi čiji mozak pokazuje razvoj Amyloid proteina u mozgu, 7.5 puta više se klasificiraju kao usamljeni nego oni kod kojih je analiza na ovaj protein bila negativna.
Stručnjaci pritom nisu sigurni što dolazi prvo- uzrokuju li simptomi demencije da se ljudi osjećaju zakinutim u društvu ili je osjećaj usamljenosti pokazatelj da se razvija ta bolest. Jedno je sigurno- povezanost demencije i usamljenosti postoji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Visok krvni tlak
Istraživači su jasni oko toga da ne liječenje visokog krvnog tlaka kod tinejdžera i osoba srednje životne dobi može povećati rizik razvoja demencije kasnije u životu. „Pratiti svoj krvni tlak, kolesterol i Indeks mišićne mase i razgovarati sa svojim doktorom o tome kako ih optimizirati još uvijek je najvažnija stvar koju možete učiniti za svoje zdravlje“ kaže dr. Isaacson.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.