Dan crvenih haljina – podizanje svijesti o specifičnostima moždanog udara u žena

akcija
Foto: Deposit photos, Dan crvenih haljina, Fotomontaža: Narod.hr

Prvi petak u veljači je dan “Crvenih haljina”. Posvećen je borbi protiv moždanog udara kod žena, koji je nedovoljno prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zdravka Poljaković, predsjednica Hrvatskoga neurološkog društva, istaknula je, gostujući početkom tjedna na HRT-u, da bi dan “Crvenih haljina” trebao podići svijest o moždanom udaru, ponajprije kod žena, prevenciji moždanog udara, zbrinjavanju, ali i brizi za vlastito zdravlje.

Poljaković je rekla da moždani udar ne pita za godine, iako je češći u starijoj životnoj dobi, posebice nakon 75. godine života.

Četvrtu godinu zaredom, u organizaciji Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatskog neurološkog društva i Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba te uz suorganizaciju Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održat će se edukativna javnozdravstvena akcija Dan crvenih haljina, prenosi Metro portal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj je moždani udar drugi uzrok smrtnosti s više od 6000 umrlih svake godine, a od toga je otprilike 60 % žena. Cilj akcije Dan crvenih haljina je podizanje svijesti javnosti o specifičnostima moždanog udara u žena, skretanje pažnje na pogubne posljedice zanemarivanja simptoma i na potrebu promjene načina života.

Organizacijski odbor ove hvalevrijedne akcije čine vrsne stručnjakinje KBC-a Sestre milosrdnice i KBC-a Zagreb: neurologinje Arijana Lovrenčić-Huzjan, Zdravka Poljaković, Marina Roje Bedeković, Vesna Matijević i Svjetlana Šupe te logopetkinja Dinah Vodanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prevencija je glavni cilj akcije

„Moždani udar može se spriječiti brigom za vlastito zdravlje. Statistike upozoravaju da se čak 80 % moždanih udara može prevenirati ako pripazimo na sve čimbenike koji do njega dovode. Prevencija je svakako glavni cilj naše akcije, ali jednako tako i podizanje svijesti o simptomima moždanog udara jer je za preživljavanje važna svaka minuta. Broj osoba koje na vrijeme dođu u bolnicu danas je na razini cijele Hrvatske barem 15 %. Možda će se to učiniti malom brojkom, ali kada taj postotak usporedimo s onim od prije samo pet godina, onda je to čak tri puta više! To nam pokazuje da naš trud nije uzaludan, ali i da je još mnogo posla pred nama.” kaže predsjednica Hrvatskoga neurološkog društva prof. dr. sc. Zdravka Poljaković.

Akcija se održava pod pokroviteljstvom Predsjednika RH, Ministarstva zdravstva i gradonačelnika grada Zagreba, a važan doprinos daju i sponzori među kojima su Medtronic, Boehringer, Fresenius, Novartis, Bina-Istra, Ghetaldus, Nicro, Pliva i Podzemno skladište plina.

Na društvenim mrežama akciju će obilježavati hashtag #nosicrveno kojim se pozivaju svi da 4. veljače odjenu nešto crveno i na taj način pruže podršku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Detalji o „Danu crvenih haljina” mogu se pratiti na stranicama Hrvatskoga neurološkog društva https://neuro-hr.org/ i na Facebookovoj stranici www.facebook.com/Dan-crvenih-haljina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.