Gatesova zaklada dala 50 milijuna dolara za razvoj cjepiva

Zaklada Billa i Melinde Gates u petak je objavila da je sveučilištu Stanford dodijelila 50 milijuna dolara ne bi li ubrzala proizvodnju cjepiva za najsmrtonosnije bolesti, poput AIDS-a i malarije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tih pedeset milijuna dolara sveučilište će dobiti u idućih deset godina da osnuje Stanfodrski imunološki centar za ljudske sustave, kaže se u priopćenju Zaklade.

“Bolesti poput dječje paralize i ospica danas je lako spriječiti, ali znanstvenici se ne uspijevaju izboriti protiv HIV-a i malarije”, kaže se u priopćenju.

Traže se novi pristupi cijepljenju
Sveučilište je objavilo da su glavne prepreke za razvoj novih cjepiva trošak i vrijeme istraživanja. Gatesova zaklada pomoći će im da odrede koja cjepiva najviše obećavaju i njih podvrgnu kliničkim ispitivanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Trebamo novu generaciju cjepiva i novi pristup cijepljenju”, rekao je Mark Davis, profesor s medicinskoga fakulteta na Stanfordu koji će voditi novi centar.

Gatesova zaklada dala je tih pedeset milijuna dolara u trenutku kad je u epidemiji ospica zaraženo više od 90 ljudi u Kaliforniji i drugdje u SAD-u, a vjeruje se da je najveći broj slučajeva povezan s posjetom jedne zaražene osobe Disneylandu.

Stručnjaci mole roditelje da cijepe djecu protiv te veoma zarazne bolesti, a nova je epidemija ponovno skrenula pozornost i na snažan antivakcinacijski pokret koji izbjegava cijepljenje zbog straha od potencijalnih nuspojava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gatesovu zakladu sa sjedištem u Seattleu osnovali su milijarder i osnivač Microsofta Bill Gates i njegova žena Melinda, radi borbe protiv bolesti i siromaštva diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.