Saznajte što je važno redovito kontrolirati nakon 65. godine

Foto: Thinkstock

Nakon 65. godine poželjno je redovito kontrolirati otkucaje srca, a dijabetičari i visokotlakaši to bi trebali početi činiti i ranije, kažu njemački liječnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjerenje pulsa je jednostavna metoda za otkrivanje atrijske fibrilacije u ranoj fazi.

Atrijska fibrilacija je abnormalna tahikardija koja može uzrokovati moždani udar. Riječ je o stanju koje može biti ‘podmuklo’ jer je kod mnogih pacijenata asimptomatsko.

Normalan puls iznosi od 60 do 90 otkucaja u minuti. Kod uzbuđenja ili za vrijeme fizičkih aktivnosti može narasti na 160 do 180 otkucaja, a da to ne predstavlja nikakav problem ni zdravstveni rizik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali kada normalan puls iznenada i iz ‘čista mira’ znatno naraste, to je uvijek znak da nešto nije u redu. U slučaju nepravilnosti rada srca treba zatražiti liječnički savjet jer svaka nepravilnost u njegovu radu može ukazivati na poremećaj srčanog mišića ili nekog drugog organa. No treba istaknuti i da povremeni nepravilan rad srca ne znači nužno da je osoba srčani bolesnik. Tek svaki treći među njima je uistinu srčani bolesnik.

Zato nije naodmet ponoviti informacije o frekvenciji srca: pravilan ritam je 55 do 100 otkucaja/min, o tahikardiji govorimo kada je više od 100 otkucaja u minuti, a o bradikardiji ili usporenom radu srca govorimo kada je manje od 60 otkucaja u minuti.

Kod zdravih odraslih osoba puls se kreće oko 70 otkucaja u minuti. Kod male djece srce radi brže, što je normalno i uobičajeno. Otkucaji su češći nego kod odraslih i sredovječnih osoba. Starenjem rad srca postaje postaje sporiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puls se ubrzava i za vrijeme duljeg rada ili kretanja, kao i prilikom raznih uzbuđenja, ali to ubrzanje obično ne predstavlja ništa neuobičajeno ni za srce ni za organizam. No ako postoji kakva srčana mana ili oboljenje organizma, puls u tom slučaju može biti znatno ubrzaniji nego inače i o toj mogućnosti se u određenim slučajevima mora ozbiljno povesti računa.

Vremenski razmak od jednog srčanog otkucaja do drugog manje-više je jednak. Za takav rad srca kaže se da je pravilan i ritmičan. Kod zdravih osoba srčani udari su jednaki i po snazi. Međutim, kod srčanih ili drugih oboljenja često se događa da ni vremenski razmak između srčanih otkucaja ni njihova snaga nisu jednaki.

Za rad srca u tom se slučaju kaže da je nejednak i aritmičan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.