Zabrinjavajuća statistika: Velik broj djece trpi ozbiljne posljedice zbog nezdrave prehrane

Foto: GettyImages

Iznimno velik broj djece trpi ozbiljne posljedice zbog loše ili nezdrave prehrane, upozorio je UNICEF u novom izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo dvoje od troje djece, starosti između 6 mjeseci i 2 godine, ne konzumira hranu koja podržava optimalan rast i razvoj njihova mozga i tijela.

Takva neadekvatna prehrana može uzrokovati slabi razvoj mozga, poteškoće kod učenja, pad imuniteta, povećane infekcije i smrt.

UNICEF upozorava na trostruku opasnost od loše prehrane: pothranjenost, latentnu glad uzrokovanu nedostatkom osnovnih hranjivih sastojaka i prekomjernu tjelesnu masu među djecom mlađom od pet godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ti čimbenici uzrokuju poražavajuće rezultate – 149 milijuna djece zaostaje u fizičkom razvoju ili je preniskog rasta za svoju dob, 50 milijuna djece je pothranjeno ili premršavo za svoju visinu, 340 milijuna djece pati od nedostatka osnovnih vitamina i hranjivih tvari kao što su vitamin A i željezo, a 40 milijuna djece ima prekomjernu tjelesnu masu ili je pretilo.

Izvještaj upozorava kako loša prehrana i loše prehrambene navike počinju već od najranijih dana djetetova života.

Samo je 42% djece mlađe od 6 mjeseci isključivo dojeno, a gotovo 45% djece između 6 mjeseci i 2 godine ne jede voće ili povrće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo 60% ne jede jaja, mliječne proizvode, ribu ili meso.

42% adolescenata koji idu u školu u zemljama s niskim i srednjim dohotkom konzumira gazirana bezalkoholna pića barem jednom dnevno, a 46% jede brzu hranu barem jednom tjedno, prenosi plivazdravlje.

Od 2000. do 2016. godine se udio djece i adolescenata u dobi od 5 do 19 godina s prekomjernom tjelesnom masom udvostručio, pa danas na svako peto dijete dolazi jedno s pretjeranom tjelesnom masom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj 28% djece i adolescenata ima višak kilograma, a u tom segmentu se od 1990. do 2016. godine bilježi porast od 160%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.