Mađarski premijer Viktor Orban održao je govor u Tusnádfürdőu (Baile Tusnad, Rumunjska) u subotu 26. srpnja na 25. Bálványos Ljetnom slobodnom sveučilištu i studentskom kampu.
Kao redoviti govornik na Slobodnom transilvanijskom sveučilištu, Viktor Orbán obratio se nekoliko tisuća studenata koji su se okupili ispred glavne pozornice na otvorenom. Kazao je kako su od njegovog posljednjeg govora vladajuće građanske, kršćanske i nacionalne političke snage odnijele pobjedu na izborima. On smatra dvotrećinsku pobjedu kao manifestaciju “moralne ravnoteže” jer su oni koji su glasali protiv ponovnog prijema Mađara koji žive izvan granica zemlje u prosincu 2004. “primili zasluženu nagradu” (na referendumu o dodjeli mađarskog državljanstva Mađarimakoji žive izvan Mađarske a ne zadovoljavaju zakonske uvijete za stjecanje državljanstva. op.a.) čemu svjedoči činjenica da je savez Fidesz-KNDP postigao svoj izborni rezultat upravo uz pomoć glasova Mađara koji žive izvan Mađarske.
Premijer je rekao da je bio pozvan govoriti na “25. Slobodnom sveučilištu” kao jedan od onih koji su pomogli utjecati na promjenu režima 1989., dodajući da generacija koja je od tada odrasla nema osobnu poveznicu s tim vremenom i stoga ne može na promjenu režima 1989. gledati kao na referentnu točku. Danas se to vrijedno povijesno iskustvo može koristiti kao polazište za razmišljanje o promjenama koje se trenutačno zbivaju u svijetu putem restrukturiranja globalnog gospodarstva i svjetske moći, što je postalo očito 2008., kao početne točke, objasnio je.
Prema g. Orbanu, zapadna financijska kriza iz 2008. izazvala je promjene sličnog značaja kao one koje su se dogodile nakon Prvog i Drugog svjetskog rata i 1990-e, osim što u ovom posljednjem slučaju (2008.) nije bilo toliko očito ljudima da će se probuditi u radikalno drugačijem svijetu.
Premijer je izjavio kako se odvija globalna utrka u stvaranju države koja bi bila najprikladnija za postizanje uspjeha nacije. Danas svijet pokušava razumjeti sustave koji nisu zapadni, ni liberalni, možda nisu ni demokracije, ali su ipak uspješne. “Zvijezde” analitičara su Singapur, Kina, Indija, Rusija i Turska, rekao je. “Dok raskidamo s dogmama i ideologijama koje je Zapad usvojio, nastojimo pronaći oblik organizacije zajednice – novu mađarsku državu – koji će omogućiti da naša zajednica bude konkurentna u velikoj globalnoj utrci u desetljećima koja dolaze”, rekao je Orbán.
Moramo prekinuti s liberalnim načelima i načinima društvene organizacije, izjavio je premijer, prema kojima prethodna liberalna mađarski država nije zaštitila imovinu u zajednici, nije obvezala većinski mađarsku vladu da prihvati Mađare koji žive diljem svijeta kao dio mađarske države i nije spriječila da zemlja pada u dugove ili zaštitila obitelji od “dužničkog ropstva”.
U odgovoru na pitanje što slijedi nakon nacionalne države, liberalne države i socijalne države, gospodin Orbán je kazao da je mađarsko rješenje približavanje ere države koja je utemljena na radu.
Mađarski građani očekuju od mađarskih čelnika da razviju novi oblik državne organizacije koja – nakon epohe liberalne državne organizacije – ponovno čini mađarsku zajednicu konkurentnom poštujući kršćanstvo, slobodu i ljudska prava.
Mađarski narod nije samo skupina pojedinaca, nego zajednica koja treba biti organizirana, ojačana i izgrađena, izjavio je premijer, dodavši da u tom smislu nova država koja se u Mađarskoj gradi nije ona liberalnog tipa.
Viktor Orban osvrnuo se i na činjenicu da specifičan sektor mađarskog civilnog društva pokušava spriječiti ovu vrstu izgradnje.
Prema g. Orbanu, afera s Norveškim stipendijama također je osvijetlila činjenicu da “smo u slučaju nekih nevladinih organizacija koje su često pod povećalom društva, mi u stvari suočeni s političkim aktivistima koji su plaćeni od strane stranaca”, koji pokušavaju Mađarskoj nametnuti inozemne interese. To treba biti jasno istaknuto tijekom preustroja mađarske države, naglasio je Viktor Orban govoreći na Slobodnom sveučilištu u Bálványosu.
“To je razlog zašto je iznimno opravdano da je Mađarski parlament formirao Komisiju za redovito praćenje, bilježenje i obznanjivanje inozemnog utjecaja”.
Stjecanje MKB banke znači da omjer mađarskog nacionalnog vlasništva u bankarskom sustavu u zemlji sada prelazi 50 posto, istaknuo je g. Orban, dodavši da MKB inače nikad ni nije trebala biti prodana strancima.
S obzirom na devizne dužnike, rekao je: “Živimo u svijetu u kojemu je sve moguće, čak i kada su razni sudski postupci završeni, Mađari mogu dobiti natrag od banaka stotine milijarde forinti koje nisu ni isprve trebali platiti”.
Na kraju svog govora, mađarski je premijer istaknuo da, budući da živimo u svijetu u kojem se sve može dogoditi, postoji i razlog za strah od nesigurne budućnosti, ali da budućnost također posjeduje niz šansi i mogućnosti za mađarski narod.
“Umjesto straha, izolacije i povlačenja, ja preporučujem hrabrost, razmišljanje unaprijed i racionalnu, ali hrabru akciju za mađarsku zajednicu Karpatske doline i za cijelu mađarsku zajednicu u cijelom svijetu. Budući da se sve može dogoditi, tako se lako može dogoditi da će doći naše vrijeme”, rekao je premijer Viktor Orban, referirajući se na slogan prošlogodišnjeg Ljetnog slobodnog sveučilišta (“Naše vrijeme”).
Izvor: http://www.kormany.hu/en/the-prime-minister/news/the-era-of-the-work-based-state-is-approaching
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr
Photo: FAH
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.