Ministar Horvat: Inzistirat ćemo na promjeni upravljačkog ugovora Ina-MOL

Neriješeni vlasnički odnosi između Hrvatske i mađarskog MOL-a, dva arbitražna postupka koja treba nastaviti ili prekinuti, zadržavanje stare Uprave, pad prihoda – sve su to pitanja koja se otkrivaju kad spomenemo Inu. Na ta pitanja tražili su gosti emisije Otvoreno: ministar poduzetništva i obrta, predsjednik Odbora za energetiku HDZ-a Darko Horvat, bivši glavni tajnik Ministarstva gospodarstva (HNS) Tomislav Stojak, naftni konzultant Davor Štern i predsjednik sindikataa Ine “Nova Solidarnost” Predrag Sekulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje hrvatskih članova uprave Ine nije točka prijepora između Domoljubne koalicije i Mosta, tvrdi ministar Darko Horvat. Bivši ministar Vrdoljak nije uspio nametnuti inciijativu u pregovaračkom procesu između Ine i MOL-a, kaže Horvat i zato se traži novo kadrovsko osvježenje.

Tomislav Stojak odgovorio je Horvatu da je bivša Vlada napravila sve da Ina potpuno ne nestane. Tijekom 2013.godine MOL je odbijao bilo kakav razgovor. Mađari su prvi tužili Hrvatsku za nadoknadu štete, a tadašnja Vlada morala je reagirati protutužbom kako bi zaštitila nacionalne interese.

Da je bilo korespondencije kao dva prava strateška partnera, ni jedne ni druge arbitraže ne bi sada bilo, odgovorio je Horvat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar vjeruje da je još uvijek moguće pomirenje partnera te uspostavljanje fer i korektnog odnosa strateških partnera. Nagodba oko arbitraže pa nastavak pregovora oko upravljačkog ugovora Horvat vidi kao rješenje.

O tome da su prisluškivani Vrdoljak, Pusić i članovi uprave za vrijeme pregovora Horvat ne zna ništa, ali je rekao da ga zanima što su za to vrijeme radile naše tajne službe, tj. zašto on to mora saznati iz novinarskog članka. Stojak mu je rekao da se mogao malo više raspitati kod tajne službe što se događa – ono što je bivša Vlada revno radila. Horvat to možda ne zna jer Stojaka zbunjuje tko je ministar energetike – Horvat ili Panenić – i u čijoj nadležnosti je cijeli proces oko Ine. Ja i kolega Panenić sjedimo u istoj kući i za razliku od vlade prije nas pijemo kavu dva ili tri puta tjedno. (…) Nesuglasice između nas dvojice zasada ne postoje, rekao je Horvat.

Kad se dogovarao plinski business, da smo uspjeli ispregovarati cijenu prirodnog plina, mi bismo preuzeli prirodni plin i to bi postala državna kompanija, a ne komapnija u vlasništvu Ine, i ne bi bilo ovog drugog arbitražnog procesa koji RH košta po nekim procjenama oko 4,3 milijarde., kazao je Horvat. Stojak mu je odgovorio da je cifra bliže 5 milijardi i da je Hrvatska morala pokrenuti protutužbu da bi zaštitila nacionalne interese.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ina je vlasništvo Hrvatske i ona treba energetsku strategiju za upravljanje resursima – ako te strategije nema, članovi uprave i NO nemaju oslonac za tvrdnje o upravljanju, tj. ako im se na kaže unaprijed što RH očekuje od Ine, objasnio je Davor Štern. Kroz izmjene ugovora iz 2009.godine MOL je došao skoro do većinskog paketa, ali je dobio i sva upravljačka prava, a članovi uprave nemaju značajne ovlasti, kaže Štern. Smatra da od arbitraže neće biti ništa. MOL će vjerojatno doći u vodeću poziciju kupnjom drugog dijela paketa, ali važno je osigurati Ini važno mjesto unutar grupacije. MOL može ovladati Inom, ali u skladu sa hrvatskim interesima.

Predrag Sekulić tužan je zbog istuacije u Ini, a njen najveći problem je politika, iako je Ina poput hrvatske granice – toliko važna za zemlju da je treba braniti konsezusom svih stranaka. Radi se o čistom neprijateljskom preuzimanju Ine, tko to ne želi javno reći bojim se da ima prste u pekmezu. Otkad je MOL ušao u Inu, 50 posto smanjena proizvodnja nafte i plina s domaćih naftnih polja, više od 50 posto smanjen kapacitet prerade u riejčkoj i sisačkoj rafineriji, ljudski resursi su devastirani i protjerivani, izgubljena su tržišta u zemlji i inozemstvu dodao je Sekulić. Trebamo okrenuti priču i zatvoriti njima vrata. (…) Ajmo mi napraviti konkretan potez pa neka oni tuže i ganjaju nas.

Horvat je rekao da će inzistirati na promjeni upravljačkog ugovora i da hrvatska strana dobije ingerenciju nad vođenjem Ine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.