Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić izjavio je danas u Zagrebu kako se hrvatsko društvo mora mijenjati i razvijati, jer danas više nema podjele na muška i ženska zanimanja, već samo tržište rada i sposobnost obavljanja pojedinih zanimanja. Tvrdi kako se u Hrvatskoj još 2011. godine usvojila nacionalna politika za promicanje ravnopravnosti kao strateški dokument RH za uklanjanje diskriminacije prema ženama i uspostavu stvarne ravnopravnosti žene i muškaraca.
“Međutim, jedno je strategija, a drugo je ono što se događa u društvu i ovo istraživanje je dobra podloga da o svemu tome razmislimo kako ćemo i što raditi u budućnosti i na koji način ćemo na tržištu rada vrednovati rad žena i s druge strane kako ćemo na tržištu rada podučiti žene i ona zanimanja koja su tradicionalno muška,” rekao je Mrsić na današnjem okruglom stolu pod nazivom “Rodna uravnoteženost na upravljačkim razinama” i dodao kako su na upravljačkim funkcijama žene premalo zastupljene.
Mrsić ističe kako su u Ministarstvu rada izuzetno zainteresirani za tu problematiku zbog toga što tržište rada u Hrvatskoj nije dovoljno razvijeno, a moralo bi slijediti trendove Europske unije gdje se moraju omogućiti svima na tržištu rada jednaki uvjeti i dostupnost.
Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić izjavio je kako bit ravnopravnosti nije pitanje imidža, već konkurentnosti koja govori koliko ima zastupljenih žena u odnosu na muškarce.
“Moja osobna iskustva, a i ona u svijetu govore da bi trebali biti što ravnopravniji odnosi, jer koliko smo slični, toliko smo i različiti, a participacija žena na svim pozicijama u tvrtki donosi jednu novu konkurentnost i drugačiji pogled na vođenje,” objasnio je Majetić i dodao kako se žene sve više školuju i kako tu imamo dobar trend.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić danas je predstavila rezultate novog istraživanja o zastupljenosti žena i muškaraca na upravljačkim i rukovodećim pozicijama u 500 najznačajnijih trgovačkih društava u Republici Hrvatskoj, a rezultati istraživanja govore kako i dalje postoje rodno uvjetovani nepovoljni trendovi na tržištu rada.
Istraživanje pokazuje kako je zastupljenost žena u upravama dioničkih društava u Hrvatskoj 17.32%, dok muškaraca ima 82.68%. U nadzornim odborima dioničkih društava udio žena 21.69%, dok je broj muškaraca na tim pozicijama 78.31%.
U društvima s ograničenom odgovornošću zastupljenost žena je veća, tako da su u upravama takvih društava žene zastupljene s 31.87%, a u nadzornim odborima s 24.6%. U upravama trgovačkih društava s ograničenom odgovornošću s nadzornim odborom, broj žena čini 16.30%.
Nalazi istraživanja pokazuju da je 9.43% žena uspjelo doseći poziciju predsjednica upravnih tijela, a za predsjednice nadzornih odbora, broj je od 14.3%.