Ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović istaknuo je u subotu u priopćenju kako je donošenje Plana gospodarenja otpadom njegov doprinos boljoj Hrvatskoj jer ukoliko se ne napravi snažan zaokret, građanima će naknade za odvoz i zbrinjavanje komunalnog otpada poskupiti tri, pa čak i više puta.
“Naravno, o tome se ne priča. Oni koji medijski prostor dodjeljuju stručnjacima poput Renata Šarca, zanemaruju činjenicu kako je imenovani bio savjetnik ministra Mihaela Zmajlovića u prošlom mandatu, ministra koji je više vremena trošio na samopromociju nego li je proveo vremena u ministarstvu rješavajući goruće probleme koje sam zatekao neriješene. Podsjećam da je navedeni savjetnik veliki zagovornik centara za gospodarenje otpadom koji bi Hrvatskoj dugoročno donijeli veliku financijsku štetu i udaljili je od postizanja ciljeva u recikliranju”, ističe se u priopćenju Mosta u kojemu Dobrović odgovara na prozivke bivšeg ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića.
“Umjesto da se takvi crvene od srama zbog višegodišnjeg kašnjenja u donošenju Plana i situacije u kojoj se Hrvatska zbog toga danas nalazi, isti su se stavili u službu promocije jedne prljave kampanje”.
Dobrović je poručio “stručnjacima poput Renata Šarca, Mihaela Zmajlovića i Svena Mullera, koji je bio direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te je preuzimanjem prekomjernih financijskih obveza doveo Fond do ruba održivog poslovanja” da će ustrajati u ideji politike koja je, kaže, u službi građana i za građane, a ne sredstvo za bogaćenje pojedinaca.
“Za mene je ministarski mandat izazov, izazov bolje Hrvatske, napredne Hrvatske, i u konačnici razvoja jednog prosperitetnog društva kroz sustav koji je samoodrživ i baziran na temeljima principa pretežite zaštite interesa svih građana Republike Hrvatske, temeljima koje baštinimo i dužni smo ih braniti pod svaku cijenu. Moj motiv, unutarnji pokretač koji me tjera da ustrajem nisu sitni interesi, služnički, podanički odnos prema parcijalnim interesima koje promoviraju samozvane elite koje su unatoč jakoj medijskoj potpori u manjini”, navodi se priopćenju.
Most je, zaključuje, pokazao svoju dosljednost u promociji novih demokratskih principa kroz borbu za odgovoran pristup prema politici i od toga neće odstupiti.
Zmajlović i skandalozna afera Zagreb Tower
Podsjetimo, Ministar Zmajlović poznat je po primjeru selidbe 620 djelatnika Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Agencije za zaštitu okoliša, Državnog zavoda za zaštitu prirode i Fonda za zaštitu okoliša u Zagreb Tower koje će porezne obveznike koštati godišnje 6,3 milijuna kuna (10.000 kuna godišnje po zaposlenom). Bivša ministrica Mirela Holy predlagala je preseljenje u bivšu tvornicu duhana koja je u državnom vlasništvu, a adaptacija te zgrade bila bi jeftinija od dvogodišnjeg najma Zagreb Towera.
Ministar Zmajlović je tvrdio će se preseljenjem Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Državnog zavoda za zaštitu prirode, Agencije za zaštitu okoliša i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u poslovnu zgradu Zagrebtower, postići ušteda od 3,5 milijuna kuna godišnje u državnom proračunu.
Zbog afere Zagrebtower ORaH je podnio kaznene prijave protiv ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića, šefa Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Svena Muellera te predstojnika Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom Mladena Pejnovića, zbog osnovane sumnje da su počinili kaznena djela prevare, prevare u gospodarskom poslovanju i zloporabe položaja i ovlasti.
Mihaelu Zmajloviću (SDP) Državna revizija utvrdila je da je preseljenje Ministarstva zaštite okoliša bilo nepotrebno i preskupo. Naime, nakon medija i državni revizori tvrde da nije smjelo doći do selidbe okolišnih institucija na čelu s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Ministarstvom zaštite okoliša i prirode u poslovni neboder Zagreb Tower, jer je preskupa i bespotrebna!
Bivši ravnatelj Agencije za zaštitu okoliša (AZO) Neven Voća upravo je iz razloga poskupljenja najamnine odbio selidbu ove okolišne institucije u Zagreb Tower. Otpor je na koncu rezultirao njegovom gotovo istodobnom ostavkom i smjenom. Kao razlog njegova razrješenja navedeno je Voćino nepoštovanje odluke Upravnog vijeća AZO-a od 16. prosinca 2014. koje je donijelo odluku o sklapanju ugovora o podzakupu s Ministarstvom i Fondom za poslovne prostore, čime je, istaknuto je, Voća doveo u pitanje svrhovito, učinkovito i ekonomično raspolaganje proračunskim sredstvima.
Pročitajte i:
Milijunske štete bez posljedica: nakon izvješća Državne revizije nema postupanja.
Izvor: narod.hr/h