Dvostruki kriteriji privilegiranih udruga Nacionalne zaklade koje napadaju Hasanbegovića

Foto: fah

Nakon što su saborski zastupnici Zlatko Hasanbegović i Bruna Esih amandmanom na državni proračun za 2017. godinu predložili smanjenje sredstava Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnoga društva, dežurne udruge i mediji optužile su ih za “napad civilno društvo”, iako je Esih obrazložila da se u njihovom amandmanu ne radi ni o kakvom smanjenju sredstava za taj sektor: “Ostaje isti iznos i izvor sredstava i isti su krajnji korisnici – civilno društvo, (…) samo se zaobilazi Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva koja se nije pokazala kao dobar upravitelj sredstava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Forum.tm u članku financiranom iz Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva objavio niz optužbi na račun Hasanbegovića

Bijes istih udruga osjetila je i Vlada premijera Oreškovića koja je Uredbom o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2016. godinu umanjila Nacionalnoj zakladi sredstva za 20 milijuna kuna. Urša Raukar tada je plakala pred Saborom, a privilegirane udruge organizirale su prosvjede. U međuvremenu se otkrilo da su neke od tih udruga, članice Savjeta za razvoj civilnog društva, bile u sukobu interesa jer su kao članice tog Vladinog savjetodavnog tijela na sjednicama lobirale kod Vlade za veći proračun Nacionalne zaklade, kojim su isplaćivane njihove institucionalne podrške.

Ova tablica prikazuje članice Savjeta za razvoj civilnog društva i primateljice institucionalne podrške Nacionalne zaklade koje su lobirale i/ili javno pozivale na povećanje sredstava Nacionalnoj zakladi u 2016. godini:

Tekst se nastavlja ispod oglasa


U ime obitelji: Savjet za civilno društvo predstavlja krug privilegiranih udruga

Novom Uredbom za 2017. godinu koju bi Vlada trebala donijeti početkom 2017. predviđeno je da se Nacionalnoj zakladi povećaju sredstva za 16 milijuna kuna u odnosu na 2016. Međutim, to povećanje ponovno izaziva negodovanje privilegiranih udruga koje smatraju da taj iznos “nije dostatan za sanaciju štete počinjene u mandatu prošle Vlade, ni za razvoj civilnog društva.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među 60 pristiglih komentara na Uredbu za 2017., 16 je gotovo istih “copy-paste” komentara koje su poslali niz lijevo-liberalnih udruga: ACT grupa, Baza radničke inicijative i demokratizacije (BRID), Centar građanske inicijative Poreč, Centar za mirovne studije, Forum za slobodu odgoja, GONG, Info zona, Ka-matrix, Multimedijalni institut, Platforma Doma mladih Split, Queer Sport Split, QueerANarchive, Savez udruga Klubtura, Operacija grad te Mirela Travar iz Mreže mladih Hrvatske. Navedene udruge i njihovi predstavnici, između ostaloga, Vladi zamjeraju što “kao ni u slučaju Uredbe za 2016. godinu, nisu priložene analize niti objektivni prikazi potreba za ulaganjima u pojedinim područjima” prema kojima se određuje iznos Nacionalnoj zakladi za 2017. te traže “da se postotak financiranja razvoja civilnog društva vrati na postotak iz 2015. godine”, a to je vrijeme SDP-ove Vlade.

Udrugama koje se sada žale na nedostatak transparentnosti i detaljnih analiza, nije smetalo raspisivanje prijašnjih natječaja Nacionalne zaklade bez definiranja očekivanih rezultata i detaljnih analiza stvarnih potreba civilnog društva u Hrvatskoj. Primjerice, Nacionalna zaklada je na temelju “dokumenta” od samo 5 stranica koji je pripremilo 7 udruga “centara znanja” (Zelena akcija, GONG, Udruga Most, Mreža mladih Hrvatske, Savez udruga Klubtura, Zelena mreža aktivističkih grupa i Kuća ljudskih prava), donijela odluku o financiranju platformi udruga za koje se u prvom trogodišnjem razdoblju provedbe planira utrošiti 15 milijuna kuna.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [178.00 B]

Iz navedenog dokumenta nije moguće iščitati na temelju kojih podataka, istraživanja i analiza se ulaganje u platforme udruga pokazalo kao ključna potreba civilnog društva u Hrvatskoj. Većina platformi koje Nacionalna zaklada sada financira uopće nije postojala prije natječaja, pa nije jasno otkuda potreba da se tolika sredstva (15 milijuna kuna) izdvoje upravo za platforme. Osim toga, Nacionalna zaklada je sam natječaj raspisala bez jasno utvrđenih potreba, ciljeva i očekivanih rezultata natječaja, što je vidljivo iz zapisnika sjednice Upravnog odbora Nacionalne zaklade prilikom donošenja odluke o platformama korisnicima financijske potpore, kad su članovi Upravnog odbora raspravljali o tome da s podržanim platformama treba u razgovoru “u najvišoj mogućoj mjeri jasno utvrde očekivani rezultati djelovanja platformi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim navedenih udruga, povećanje sredstava Nacionalnoj zakladi tražile su i druge privilegirane lijevo-liberalne udruge, članice i podupirateljice Platforme 112, koje Nacionalna zaklada financira višegodišnjim institucionalnim podrškama poput Brodskog ekološkog društva, Udruge Delta, Kuće ljudskih prava, Udruge SMART i Udruge za promicanje kulture Kulturtreger te Vesne Teršelič (Documenta) i Sanje Sarnavke (B.a.B.e.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.