EK još jednom potvrdila: Članice EU nemaju obvezu uvesti bezreceptnu prodaju EllaOne

Kontroverzni medicinski preparat ellaOne, to kontraceptivno i abortivno sredstvo koje zovu ‘tableta za dan poslije’ i koje se od svibnja može kupiti bez recepta u hrvatskim ljekarnama, uopće nije moralo biti prodavano u Hrvatskoj na takav način, a hrvatsko je ministarstvo zdravlja, da je željelo, moglo to spriječiti bez ikakvih pravnih nesuglasica s europskim institucijama. Potvrdila je to Europska komisija u svom odgovoru na pitanje europzastupnika Mareka Jureka, 27. srpnja 2015.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija jasno je poručila kako svaka država članica može uvesti, ako to želi, restrikcije za distribuciju i prodaju kontraceptivnih sredstava, pa i onih koje je odobrila i preporučila sama Komisija, kao što je to slučaj s ellaOne, navodi bitno.net

Još jednom potvrđeno

Gore navedeno potvrdila je i sama Europska komisija u odgovoru na pitanje poljskog eurozastupnika Mareka Jureka. Jurek, član parlamentarnog kluba Europskih reformista i konzervativaca, postavio je pitanje o tome Komisiji i tražio jasan odgovor – imaju li zemlje članice obvezu osiguravati prodaju abortivnih i kontraceptivnih sredstava?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jurek je, inače, bio među 15 zastupnika koji su već ranije, u veljači, postavili slično pitanje. Tada su, o čemu je pisao portal Narod.hr, dobili odgovor kako “direktiva neće imati utjecaj na primjenu nacionalnog zakonodavstva ili ograničenje prodaje, distribucije ili uporabe medicinskih proizvoda poput kontraceptiva ili abortivnih sredstava“. Iako se taj odgovor mogao iščitati kao poruka da države članice nemaju obvezu bezreceptne prodaje, pojedina tumačenja, među njima i ono Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode, naglašavalo je kako Hrvatska kao država koja u trenutku izdavanja direktive nema zakone koji ograničavaju prodaju kontraceptivnih sredstava – tu obvezu ima.

Jurek ponovno uputio pitanje EK

Jurek je zbog takvih dvojbi koje su se vjerojatno javile i u Poljskoj krajem travnja zajedno s zastupnikom Kazimierzom Ujazdowskim ponovno postavio Komisiji isto pitanje, a potom je dobio odgovor, datiran na 27. srpnja 2015., koji je opet potpisao Litvanac Vytenis Andriukaitis, europski povjerenik za zdravstvo i sigurnost hrane. Odgovor koji je ovaj put precizniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Europsko zakonodavstvo prepoznaje osjetljivost pitanja prodaje abortivnih i kontraceptivnih sredstava. To je razlog što, primjerice, pravilnik o reguliranju prodaje medicinskih proizvoda u članku 13. definira: Zemlje članice moraju imati mogućnost zabrane na svom teritoriju uporabe medicinskih sredstava koje ugrožavaju objektivno definirane koncepte javne politike i javnog morala”, stoji u odgovoru povjerenika Andriukaitisa.

Europska komisija jasno naglašava:

Kontraceptivna i abortivna sredstva subjekt su specijalnog režima definiranog Direktivom 2001/83/EC koja omogućuje država članicama da za ove proizvode uvedu restriktivne mjere. Ta mogućnost postoji i za one medicinske proizvode koji su odobreni centraliziranim postupkom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski povjernik, dakle, jasno poručuje kako svaka država članica može uvesti, ako to želi, restrikcije za distribuciju i prodaju kontraceptivnih sredstava, pa i onih koje e odobrila i preporučila Europska komisija, kao što je to slučaj s ellaOne. Kada bi vlada Zorana Milanovića to željela, ona bi mogla te restrikcije uvesti sada.

Ona to, naravno, neće učiniti, ali će zato izmišljati ‘obvezu’ koja uopće ne postoji. Zašto je tome tako, ne želimo nagađati, ali je potpuno jasno kako je hrvatska vlada ignorirala medicinske i moralne kontroverze koje dolaze s ellaOne i učinila sve kako bi abortivno sredstvo bilo što dostupnije što većem broju žena.

Hoće li se u Hrvatskoj ponovno pokrenuti rasprava?

Slična stvar se dogodila u Poljskoj, kaže nam Andrzej Dubiel, glasnogovornik stranke Mareka Jureka Prawica Rzeczypospolitej.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naši dužnosnici tvrdili su kako imaju obvezu uvođenja ellaOne i sada se pokazalo kako su lagali. Naša je stranka poslala apel premijerki Ewi Kopacz da odmah poduzme mjere kojima će ograničiti prodaju ellaOne. Bude li naša stranka imala dovoljno utjecaja u budućoj vladi , pokrenut ćemo inicijativu za ograničenjem te prodaje”, rekao nam je Dubiel.

Možemo li očekivati i u Hrvatskoj da će neka stranka ponovno pokrenuti javnu raspravu o prodaji kontroverzne ellaOne, tek treba vidjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.