HNS prema nekim istraživanjima ima potporu oko 2 % birača, a u Saboru ima 12 zastupnika te upravlja s vrlo važnim ministarstvima, njih čak četiri, postavlja ljude u javna poduzeća itd. Nisu osvojili zastupničke mandate na temelju stvarne potpore biračkog tijela već na temelju koalicijskih sporazuma.
Ako se podsjetimo prijašnjih godina, vidljivo je kako je 2009. godine HNS stajao dobro, podupiralo ih je i 8 posto građana. Već 2010. popularnost im pada na 6 posto, a na vlast kao dio koalicije dolaze s potporom od četiri posto koja je od 2012. u konstantnom padu.
Preuzeli resor u kojem mogu zapošljavati ‘politički podobne’
Kada je Kukuriku koalicija došla na vlast, Čačić je zasjeo u fotelju Ministarstva gospodarstva. Na tome mjestu ga je naslijedio ministar Ivan Vrdoljak. Tako nije ni čudno da HNS-ovci upravljaju gotovo svim javnim poduzećima koja ostvaruju dobit.
Slučaj HEP
Dolaskom Kukuriku koalicije na vlast u HEP-u je zaposleno čak 48 stranačkih ljudi, većinom na rukovodeće pozicije s prosječnim plaćama od 10 do 15 tisuća kuna neto. Od 48 stranačkih kadrova Hrvatske elektroprivrede, 37 ih je učlanjeno u Hrvatsku narodnu stranku.
Mediji su pisali o HNS-ovoj Ljiljani Čule, bivšoj direktorica HEP ODS-a, tvrtke kćeri HEP-a koja je zaposlila u Hrvatskoj elektroprivredi skoro cijelu obitelj. Tako je radno mjesto pronašla za sina, kćer, snahu, ali i za zeta. Naravno, nije ona jedina, ali za listu takvih HNS-ovaca trebalo bi nam puno više mjesta.
Najnovija priča jest ona za imenovanje direktora Elektroistre Pula, naime, tamo se na javni natječaj prijavilo se sedam kandidata, među kojima su četvero magistara elektrotehnike s višegodišnjim iskustvom u elektrosustavu, inženjer elektrotehnike i pravnica, svi zaposlenici Elektroistre, te ekonomist zaposlen u TE Plomin Holdingu – Zvonko Liović iz Poreča, inače prvi čovjek porečkog HNS-a. Natječaj je bio kao napravljen za Liovića, jedino je on zadovoljavao baš sve uvjete natječaja. Slučajno ili ne, zaključite sami?
Narodne novine pune HNS-ovaca
Nije HEP jedini sporan. Skandal se dogodio i kada je na čelo Narodnih novina postavljen Anđelko Topolovec, HNS-ov načelnik zagorske Općine Radoboj. Topolovec je preuzeo mjesto predsjednika uprave Narodnih novina od Petra Piskača, čovjeka koji je 22 godine radio u tvrtki i koji je tvrtku pretvorio u uspješnu. Iako je riječ o takvom čovjeku, Vlada ga je zamijenila drugim. Zanimljivo je da Topolovec nema čak ni razinu formalnog obrazovanja koja se očekuje od čovjeka koji treba voditi ovu uspješnu tvrtku.
Njegovo imenovanje nije bilo problem jer i u Nadzornom odboru Narodnih novina svi su članovi (osim jednoga koji je predstavnik radnika) HNS-ovci baš kao i Topolovec. Predsjednik Nadzornog odbora je Tomislav Stojak, HNS-ov zastupnik u skupštini Grada Zagreba, zatim je tu Stanko Borić, tajnik kluba HNS-a, te Alen Kajmović, HNS-ov pročelnik u Međimurskoj županiji. Zamjenik predsjednika NO je HNS-ovac Vjeran Blažek.
Izbori će pokazati pravo stanje
Gledajući realno, HNS ne podržava velik broj birača, ali to ih ne spriječava da u javna poduzeća ubacuju svoje članove, a prije svega da vode čak četiri ministarstva.
Možda ih nitko neće kritizirati zbog javnih poduzeća, iako na dobro plaćena mjesta postavljaju samo politički podobne, s obzirom kako sva ta poduzeća ostvaruju dobit, no ništa ne može izbrisati način na koji su ti ljudi došli na visoke pozicije.
Uostalom, HNS-u podrška konstantno pada, pa će izbori najbolje pokazati pravo stanje stvari.
Izvor: narod.hr
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.