Ženska mreža Hrvatske (ŽMH) zatražila je u srijedu od Vlade da slijedi primjer Francuske koja je usvojila tzv. nordijski model zakona o prostituciji, čime je “glasala za kažnjavanje makroa i muškaraca koji kupuju žene u prostituciji i svrstala se u red onih država koje se protive kažnjavanju žena koje su seksualno eksploatirane”.
Taj model je na snazi u Švedskoj, Norveškoj i na Islandu, navodi se u priopćenju ŽMH. U suvremenom demokratskom društvu nužno je iskorijeniti prostituciju, a prvi korak u tome je potpuno odbacivanje ideje da su žene roba koju se može kupiti, prodavati i seksualno iskorištavati, navodi ŽMH.
Ta udruga tvrdi da je u zemljama u kojima je uvedena kriminalizacija kupaca žena došlo do drastičnog smanjenja prostitucije, koju treba shvatiti kao predstavlja ozbiljan društveni problem, koji ne šteti samo ženi u prostituciji već i svim ženama i društvu.
Prostitucija je u Hrvatskoj regulirana Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira koji je na snazi još od davne 1977. godine, uz nekoliko izmjena i dopuna. Taj zakon kažnjava najranjivije u prostituciji, predominantno žene, što ukazuje na to da država ponovno krivi žrtve.
O prijedlogu tog zakona zadnji put se raspravljalo 5. veljače 2013. na sjednici Odbora za ravnopravnost spolova, na kojoj je zaključeno da je zbog evidentnih promjena u društvenim odnosima, zahtjeva struke i promjena nastalih donošenjem Prekršajnog i niza drugih zakona nužno pristupiti izradi novog zakona.
No, od tada do danas taj zakon je na dnu liste dnevnog reda Sabora i o njemu se više nije raspravljalo. U zadnjoj raspravi o prijedlogu zakona pravobraniteljica za ravnopravnost spolova izjavila je da bi se u potpunosti trebao primijeniti tzv. nordijski model i naglasila da prostitucija predstavlja eksploataciju i nasilje nad ženama.
Izvor: Narod.hr/h
Photo: Ira Gelb/flickr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.