Skandal oko arbitraže u slučaju Piranskog zaljeva nije jedina priča oko granice sa Slovenijom. Hrvatska je već imala problema, granica se pomicala, ali uvijek na našu štetu, evo kronologije:
1. Od 1944. do 1992. nekoliko je puta pomicana granica na rijeci Dragonji i to na štetu Hrvatske. Hrvatska je ovim pomicanjima zapravo ostala bez 25 sela površine 2410 ha s 1014 stanovnika kao i bez 390 hektara površine između rijeke Dragonje i kanala Sv. Odorika, navodi Večernji list.
2. Posljednji sukob oko granice pokazuje kako Slovenci traže 166 km² hrvatskog teritorijalnog mora, plus gospodarski pojas od 350 km² koji je 2005. Slovenija proglasila. Piranski zaljev je počela svojatati još tijekom Domovinskog rata.
3. Ovaj spor je službeno počeo 1993. kada Slovenija RH upućuje dva zahtjeva temeljena na Memorandumu o Piranskom zaljevu od 7. travnja 1993. Slovenija traži cjelovitost zaljeva, te drugim zahtjevom traži izlaz na otvoreno more. RH odbija oba zahtjeva.
4. 2001. godine koalicijska hrvatska vlada parafira štetni ugovor Drnovšek – Račan ,kojim bi 80% Piranskog zaljeva pripalo Sloveniji, pa bi ona time dobila i pristup međunarodnim vodama, a Hrvatska bi zadržala morsku granicu s Italijom. Ovaj sporazum je odbio hrvatski parlament, no Slovenija ga drži pravim.
5. Od 2001. do 2005. u zaljevu dolazi do brojnih incidenata s ribarima i policijama obiju strana,otvara se niz problema.
6. 2005. obje se e strane obvezuju suzdržati od provokacija. Utemeljena je i hrvatsko-slovenska povijesna komisija pod predsjedanjem akademika Petra Strčića i dr. Janka Prunka s ciljem pripreme pravnih temelja za arbitražu.
7. 2007. premijeri Janša i Sanader dogovorili su se o načelnom rješenju spora na nekom međunarodnom sudu.
8. Tu ne staju problemi nego Slovenija usporava pregovore o priključivanju RH EU. Nije pomogao niti Olli Rehn, povjerenik Europske komisije. Tek kada se 2009. u spor uključuje američka diplomacija, kompromis je postignut sporazumom o arbitraži potpisanim u Stockholmu. Sporazum je stupio na snagu 29. studenoga 2010.
Sada nam, po svemu sudeći, predstoji nova borba. Nadamo se da će nam ovaj put ići u korist.
Izvor: narod.hr/vecernji.hr
Photo: wikipedia