Tomaić: ‘Ljubljana je 1993. i 1994. godine pokušala uzeti cijeli Piranski zaljev’

Foto: snimka zaslona

Slovenija ustraje u tužbi protiv Hrvatske pred Sudom Europske unije zbog neprovođenja arbitražne odluke o granici. Obje su strane u Bruxellesu poslijepodne saslušane na stručnoj razini u Europskoj komisiji, nakon čega će Komisija odlučiti hoće li sama preuzeti tužbu protiv Hrvatske ili će taj predmet ostaviti na postupanje Sloveniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tome su u HRT-ovoj Temi dana govorili pravni stručnjak za arbitraže Miljenko Giunio i Tatjana Tomaić s Instituta za društvena istraživanja “Ivo Pilar”.

“Da bi se ostvario pristup Sudu EU-a potrebno je da se radi o povredi europskog prava. EU sud štiti pravo Ugovora o Europskoj uniji i Ugovor o funkcioniranju EU-a. Razmatranje ove materije došlo bi u obzir eventualno ako bi se dvije strane dogovorile da im Sud EU-a pokuša razriješiti problem”, kazao je Miljenko Giunio. Pritom se pozvao na izjavu predsjednika Suda Europske unije Koena Lenaertsa koji je izrazio sumnju u pravni put koji je izabrala Slovenija, te rekao kako bi bilo najbolje da obje zemlje sporazumno slučaj iznesu pred sud EU-a. “To je poruka Sloveniji – od toga nema ništa”, dodao je Giunio.

Tatjana Tomaić poručila je kako je neodustajanjem od tužbe Slovenija dokazala dosljednost u pogrešnoj politici prema Hrvatskoj i rješavanju graničnog pitanja s Hrvatskom. Podsjetila je da je Ljubljana 1993. Memorandum o Piranskom zaljevu i ‘papirnom aneksijom’ 1994. pokušala uzeti cijeli Piranski zaljev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.