Ivan Kovačić: Tito je odgovoran za tragedije, ali ima i pozitivnu ulogu

foto HINA/ Denis CERIÆ /dc

Pristojan, smiren, odmjeren, ali fajter. Tako bi se nekako moglo opisati Ivana Kovačića, 41-godišnjeg predsjednika Kluba zastupnika Mosta i omiškog gradonačelnika, piše Jutarnji list. Kovačić je od lokalnog nezavisnog čelnika, koji je nakon dugogodišnje vladavine HDZ-a u Omišu osvojio vlast, u vrlo kratko vrijeme u Mostu postao jedna od najvažnijih figura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kovačić u opširnom intervjuu za Jutarnji list, otvoreno progovara o trenutnoj političkoj situaciji, o suradnjama između političkih opcija, ali i o prošlosti koja opterećuje hrvatsko društvo.

Na pitanje o ponovnim pričama o fašizmu i komunizmu, te koliko će te priče opterećivati Vladu, Kovačić odgovara:

“Krajnje je vrijeme da se prestanemo opterećivati prošlošću. Od Drugog svjetskog rata prošlo je 70 godina. Ostavimo to razdoblje povjesničarima, bez ikakvog revizionizma, a mi se trebamo okrenuti budućnosti. Tragično je da se saborski zastupnici i oporba više bave ustašama i partizanima nego ključnim pitanjima za oporavak gospodarstva i rast standarda. Dakle, očekujem da se Vlada Tima Oreškovića bavi smanjivanjem javnog duga, deficita i rastom BDP-a, a ne Drugim svjetskim ratom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sprječavanje veličanja totalitarnih režima uz Titove ulice po Hrvatskoj

Za Kovačića je antifašizam pokret “koji je postavio temelje moderne hrvatske države koja je izgrađena veličanstvenom pobjedom u Domovinskom ratu. Antifašistički pokret na ovim prostorima pokrenuli su Hrvati i od povijesti ne trebamo bježati. No, isto tako, ne treba negirati ono što se dogodilo kasnije kada su Hrvati bili žrtve komunizma koji se pretvorio u okrutan totalitaran režim koji je bio obilježen obračunima s političkim neistomišljenicima, Golim otokom i UDBA-om…” kaže omiški gradonačelnik te dodaje “Josip Broz Tito bio je uspješan državnik, koji nosi odgovornost i za Križni put, Bleiburg i druge tragedije iz tog perioda, no smatram da je imao i pozitivno djelovanje. Imena trgova i ulica ne bih mijenjao jer bi to dodatno podijelilo društvo.”

Kovačić smatra da je prošla vlast pogriješila kada je riječ o Bleiburgu jer je to ipak mjesto velikog stradanja i dodaje “ako ni zbog čega drugog, onda zbog pijeteta prema žrtvama kojih je, bez obzira na kontekst, bilo mnogo, a i ubijani su bez suđenja. Zato smatram da najvažnija hrvatska institucija treba biti pokrovitelj obilježavanja bleiburške tragedije. Pokušaje da se na takvim događajima gurne u prvi plan veličanje totalitarnih režima treba prije svega spriječiti edukacijom mlađih naraštaja, ali i onih koji su već dovoljno odrasli da shvate kako ni fašizam ni komunizam nisu donijeli ništa dobro. Represija i zabrane nikad ne donesu ništa dobro…”, ističe Kovačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezolucija Vijeća Europe 1481/2006

Podsjetimo, Hrvatski je sabor već 2006. godine, kao svojevrsni odjek Rezolucije Vijeća Europe 1481 o potrebi međunarodne osude zločina totalitarnih komunističkih režima, donio vlastitu Deklaraciju o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnog komunističkog poretka u Hrvatskoj 1945.-1990.

Kulturni i znanstveni hrvatski krugovi okupljeni u INICIJATIVI EU 1481 jasno traže odmak od komunističkog totalitarizma, odnosno govore o disfunkcijama današnjeg hrvatskog demokratskog društva koje u gotovo svim svojim segmentima i danas trpi od posljedica komunističkog režima, odnosno od nedovoljnog odmaka od komunističkog totalitarizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanja političke pismenosti hrvatskih srednjoškolaca pokazuje da hrvatski srednjoškolci nisu nepismeni i da jasno žele kažnjavanje komunističkih simbola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.