Ivica Maštruko, bivši veleposlanik u Vatikanu, tvrdi da je Crkva “na HRT-u prisutna svugdje, samo ne još u Vakulinoj prognozi”

Foto: Snimka zaslona

„Nije u pitanju samo izuzetno veliki broj specijaliziranih religijskih emisija. Očituje se to u prilozima o kulturi, politici, sportu… U svim prilozima osim u Vakulinoj vremenskoj prognozi“, kaže Ivica Maštruko, posljednji jugoslavenski i prvi hrvatski veleposlanik u Vatikanu, koji je danas član Programskog vijeća HRT-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maštruko je u 77 godini života, a ovaj sociolog religije rekao je za Novi List:

„Kada je riječ o religijskim programima na HRT-u, tada moram napomenuti da obaveze televizije i radija proizlaze iz sporazuma između HRT-a i Hrvatske biskupske konferencije. Taj se sporazum poziva na međunarodni ugovore između Republike Hrvatske i Svete Stolice. Međutim, u tim se međunarodnim ugovorima samo navodi da Republika Hrvatska omogućuje Crkvi doličan pristup sredstvima javnog priopćavanja, te da može osnivati i svoje postaje. To su, dakle, samo načelne odredbe. Na toj osnovi je 2000. potpisan sporazum između HRT-a i HBK-a koji zapravo i nije nikakav sporazum dviju strana već jednostrani popis želja i zahtjeva Biskupske konferencije i obaveza HRT-a da te zahtjeve ispuni, te da urednik redakcije religijskog programa bude imenovan u dogovoru s HBK-om. To je pretjerano i neuobičajeno“, kaže Maštruko i nastavlja:

„Nije u pitanju samo izuzetno velik broj specijaliziranih religijskih emisija na svim programima radija i televizije, već impregniranost svih priloga i emisija katoličkim svjetonazorom i duhovnim sponzorstvom crkvenih institucija. To se očituje u prilozima o kulturi, politici, vojsci, povijesti, zabavi, sportu… U svim prilozima osim u Vakulinoj vremenskoj prognozi. No, vjerujem da ni to neće dugo trajati, jer doći će poslije ove zime i lijepo vrijeme ‘ako Bog da’. Riječ je, dakle, o namjeri nametanja crkvenih stavova i promišljanja kao jedino prihvatljivih obrazaca ponašanja i svjetonazora. Katolička ideologija, mitovi, legende i crkveni spisi i crkvene svete knjige prezentiraju se kao jedino vjerodostojni, istiniti i neupitni izvori. Ta vrsta pretjerivanja postaje već pomalo redikulozna“, tvrdi Maštruko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.