Karamarko se izuzima iz procesa donošenja odluka o Ini!

Prvi potpredsjednik Vlade i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarako napisao je u četvrtak na svom facebook profilu kako se zbog medijskog linča njegove obitelji i njega osobno odlučio izuzeti iz svih procesa koji podrazumijevaju donošenje bilo kakvih odluka o Ini sve dok Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa ne odluči o zahtjevu koji mu je uputio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dosad sam se zalagao za povlačenje iz arbitražnih postupaka i to obostrano, i Republike Hrvatske, ali i mađarske strane. Na taj sam način htio prekinuti promašenu politiku prošle neuspješne Vlade i još neuspješnijeg premijera koji je svojom politikom Hrvatsku posvađao sa svima i doveo nas na rub međunarodne izolacije”, ustvrdio je Karamarko.

Upozorio je kako u slučaju nepovoljnog ishoda arbitražnih postupaka Hrvatskoj prijeti šteta koja se broji u milijardama kuna. Pritom nije zanemariv podatak kako svake godine skupo plaćamo i odvjetničko društvo koje zastupa Republiku Hrvatsku u tim postupcima, podsjeća Karamarko u objavi na svome facebook profilu.

Podsjetimo, nakon što je supruga potpredsjednika Vlade, Ana Karamarko, sinoć pismeno definirala u kojem je razdoblju njezina tvrtka surađivala s Jozom Petrovićem, tj. od 1. veljače 2012. godine do 31. 12. 2015., mnogi i dalje raspravljaju o sukobu interesa, premda je ona istaknula: “Ta suradnja bila je obična i dostupna informacija, u skladu sa svim zakonima i običajima profesije, a kako vidite započela je i prije nego je moj suprug postao predsjednik HDZ-a”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasila je da radi u privatnom sektoru i da njezin posao nema veze s politikom ni nacionalnim interesima, te da je riječ o ružnom napadu na njezinog supruga pri čemu se ona koristi kao sredstvo.

Inače, predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Dalija Orešković drži kako za sada objavljeni podaci o poslovnom odnosu između supruge potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka i njegovog prijatelja, savjetnika mađarske naftne kompanije MOL, Joze Petrovića ne upućuju na to da je došlo do povrede zakona, ali ukazuju na “postojanje određene interesne povezanosti” zbog koje je Karamarko “dužan otkloniti svaku sumnju u sukob interesa”.

Karamarko traži očitovanje Povjerenstva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na Karamarkov zahtjev da Povjerenstvo “detaljno istraži ovaj slučaj i o tome izvijesti javnost”, Orešković ističe da će Povjerenstvo u roku od 15 dana donijeti odluku o eventualnom pokretanju postupka, a pojasnila je sinoć u RTL-ovom Direktu i kada dužnosnici traže preispitivanje sukoba interesa: “Ne mogu odgovor dati jer je zakon predvidio u kojem vremenskom roku Povjerenstvo kao kolektivno tijelo donosi svoje odluke. Činjenice jesu da zasad imamo jednu zaprimljenu prijavi i zahtjev gospodina Karamarka da utvrdimo ima li sukoba interesa u ovom slučaju. Povodom tih zahtjeva Povjerenstvo će na jednoj od javnih sjednica donijeti odluku u okviru ovlasti koje imamo. Povodom prijave, Povjerenstvo može pokrenuti postupak. Zahtjevom dužnosnika – moramo. Dakle, ovdje ćemo vrlo vjerojatno donijeti odluku, odnosno morat ćemo donijeti odluku o pokretanju postupka”, pojasnila je.

Budući da su iz HDZ-a i sama Karamarkova obitelj tvrdili da je riječ o napadu na obitelj, voditelj Zoran Šprajc upitao je Orešković koliko je obitelj inače izuzeta iz sukoba interesa. “Brojne odredbe zakona upravo se odnose na članove obitelji, pogotovo na njihove poslove, tvrtke u njihovom vlasništvu… Tijekom jučerašnjeg dana smo tumačili da ovakav poslovni odnos može stvoriti bojazni kod građana da će motivi donošenja odluka od strane Vlade RH biti motivirani privatnim interesima. Time ne želimo već sada reći da je gospodin Karamarko učinio nešto loše, jednostavno smo htjeli ukazati da ove okolnosti, ako su svi dokumenti autentični, da dužnosnik nešto poduzme.”

Orešković je dodala i da su dužnosnici dužni zatražiti mišljenje Povjerenstva i inače, ako su sami u dvojbi, prije nego izbije skandal, i ako ni sami ne znaju što je primjereno u određenoj situaciji, te je dodala: “I to se obično odnosi na nešto što se još nije dogodilo. Tu je taj preventivni mehanizam. Drugo, ako Povjerenstvo dobije prijavu da se u prošlosti dogodila neka povreda zakona, dužnosnici imaju jedan institut da od Povjerenstva zatraže preispitivanje sukoba interesa. Taj institut je zamišljen da dužnosnici mogu zatražiti od nadležne institucije preispitivanje nekog slučaja kada su javno napadnuti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smanjivanje HDZ-ovog utjecaja na odluke o INI?

Podsjećamo, poznato je da su HDZ i Most suprotstavljeni u vezi s arbitražom Ina – MOL, pri čemu je čelnik Mosta Božo Petrov javno kritizirao Tomislava Karamarka zbog njegova prijateljstva s Jozom Petrovićem. Karamarko ne krije da mu je Petrović godinama prijatelj, a i prošli tjedan su se u medijima pojavili natpisi da je HDZ Mostu postavio uvjet da hitno donesu odluku o odustajanju od arbitraže Ina – MOL.

Petrov je tada komentirao da ne prihvaća nikakve ultimatume: “Nama je vrlo jasna situacija oko INA-e, imamo razloga za optimizam u arbitraži, u ovom trenutku bi bilo pogubno za Hrvatsku izlaziti iz arbitaže”.

Kad zbrojimo dva i dva, budući da HDZ naginje odustajanju od arbitraže, ne zvuči nevjerojatno da se čitava afera s Karamarkovom suprugom odjednom pojavila kako bi se diskreditirala stranka i kako bi se oslabio njihov utjecaj na odluke o INI, točnije njihov pokušaj odbacivanja arbitraže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.