Na svečanosti u povodu 70. obljetnice oslobođenja trogirskoga kraja od fašističkog okupatora i 70. obljetnice zbjega naroda s tog područja u El Shatt večeras je u Trogiru bio i bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić te izaslanik predsjednika Republike, zapovjednik Hrvatske ratne mornarice (HRM) kontraadmiral Robert Hranj.
Emitiran je dokumentarni film “El Shatt”, koji prikazuje težak život u istoimenom logoru u Egiptu gotovo 30.000 ljudi iz Dalmacije, od kojih više od 2000 s trogirskog područja, koji su ondje bili od ljeta 1944. do ožujka 1946.
Mesić, koji je prije pet godina proglašen počasnim građaninom Trogira, istaknuo je da taj dokumentarni film prikazuje stvarne događaje u Narodnooslobodilačkoj borbi.
“Drago bi mi bilo da taj film vide i oni koji ne prihvaćaju što je bilo. Ima tih gadova”, ocijenio je Mesić, koji je i počasni predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske. Po njegovim riječima, opet se javljaju “oni koji žele mijenjati povijest, a to je nemoguće”.
“U Drugome svjetskom ratu imali ste one koji su prihvatili zlo i one koji su stali na pravu stranu i oduprijeli se zlu, ali danas mnogi to zaboravljaju i uključuju se u pisanje nove povijesti na što nemaju pravo”, poručio je Mesić.
Po njegovu tumačenju, neki, kako se izrazio, “tobože povjesničari” izjednačavaju ono što je bilo u Jugoslaviji, u kojoj je bila i Hrvatska, s onim što je bilo u Sovjetskom Savezu i njegovim satelitima.
“To apsolutno nije isto. Mi smo do 1948. imali kopiju Sovjetskog Saveza, a onda počinje uporna, mogu reći, demokratizacija”, ocijenio je Mesić.
Ponovio je kako ‘jedan biskup’ govori da je sadašnja vlast nenarodna, protunarodna i zločinačka, da on pljuje u lice ovom narodu jer je narod izabrao tu vlasti bez obzira na to kakva je, a mogla bi biti i bolja.
Ako je ta vlast zločinačka, treba se zahvaliti na novcima i dalje živjeti od milodara”, poručio je Mesić.
Tijekom gotovo 20-minutnoga Mesićeva govora dogodio se manji izgred u trogirskoj Gradskoj vijećnici, kad je usred njegova govora jedan od posjetitelja uzviknuo: “Oprostite, ja to od Vas nisam očekivao. Takvu povijest ja nisam očekivao.”
Mesić mu je odgovorio: “Ne morate ni očekivati.”
“Protestiram”, uzvratio je glasno posjetitelj, a Mesić mu je odgovorio: “Imate pravo protestirati.”
Nakon toga prosvjednik je izišao iz dvorane, a vratio se nakon Mesićeva govora.
Izaslanik predsjednika Republike, kontraadmiral Robert Hranj zauzeo se za poštovanje vrijednosti antifašizma, ali i Domovinskog rata.
“Taj antifašistički i antinacistički karakter borbe omogućio je Hrvatskoj da rat završi na strani pobjednika, a 50-ak godina kasnije u Domovinskom ratu ostvarili smo slobodu. NOB i Domovinski rat treba gledati kao izvor temeljnih vrijednosti moderne Hrvatske, a to su antifašizam, domoljublje, demokracija i vladavina prava”, istaknuo je Hranj, koji je predsjedniku Udruge antifašističkih boraca i antifašista Trogira Dragi Mindoljeviću uručio odličje Reda Hrvatskog pletera kojim ga je za promicanje antifašističkih vrijednosti odlikovao predsjednik Josipović.
Na svečanosti je istaknuto da je tijekom Drugoga svjetskog rata na području trogirske općine živjelo 16.000 stanovnika od kojih se 4000, to jest svaki četvrti uključio u NOB, a poginulo ih je 1162.
Tekst se nastavlja ispod oglasa