Poljana maršala Tita u Šibeniku od danas se zove samo Poljana. To je odlučilo šibensko Gradsko vijeće s 12 glasova “za” na prijedlog Hrasta Grada Šibenika. Vijećnici SDP-a prije glasanja napustili su sjednicu, poručivši da ne žele sudjelovati u “suđenju Titu”. Predsjednik Gradskog vijeća Ivica Poljičak (HDZ) s druge je strane zaključio da je “Šibenik definitivno antifašistički grad, ali je Tito bio diktator”.
„Apsurd je i civilizacijska sramota da se danas Josip Broz, simbol totalitarnog komunističkog režima, spominje isključivo kao antifašist dok se zanemaruju njegova zlodjela kao čelnog čovjeka totalitarnog režima“, stajalo je između ostalog u zahtjevu kojeg je Hrast krajem ožujka predao Gradu Šibeniku, tražeći da se ime glavnog gradskog trga preimenuje iz „Poljana maršala Tita“ u „Poljana“.
Poljičak: Za vrijeme Tita nije bilo slobode
HDZ-ovci su, međutim, bili neumoljivi. Poljičak je Tita opisao kao diktatora, te kazao kako nije primjereno da središnji gradski trg nosi ime po njemu, piše sibenik.in
“Nitko nikad nije govorio da idemo na Poljanu maršala Tita nego na Poljanu. Točno je da je Tito bio na čelu partizana, ali da je to bio demokratski antifašizam danas bi priča bila sasvim drukčija. Josip Broz Tito bio je izraziti staljinist do 1953. godine, a pogubio je i Andriju Hebranga. Za njegove vladavine bili su brojni politički procesi, nad suđenjem Alojziju Stepincu zgražao se čitav slobodoumni svijet. Nije bilo slobode, slobodnih izbora ni tržišta, a ni slobode medija. Tito je imao jednu od ključnih uloga u gašenju Hrvatskog proljeća i nije primjereno da središnji šibenski gradski trg nosi ime maršala Tita”, rekao je Poljičak.
Čelni čovjek Hrasta Šibensko kninske županije, Hrvoje Zekanović, nakon sjednice kratko je komentirao: „Napokon je Poljana vraćena Šibeniku i Šibenčanima. Od danas se i službeno zove onako kako je već stoljećima zovu građani ovog ponosnoga grada.“
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: sibenik.in
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.