Četvrtak, 3 travnja, 2025
12.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Mediji koje je SDP financirao poreznim novcem, a Hasanbegović im to ukinuo, žele opet isto

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za vrijeme Vlade Zorana Milanovića otprilike iste udruge su, njih 9, dakle 12 posto od 142 medija koji su se prijavili u 3 godine na natječaj, povukle 88 posto sredstava što je oko 7 milijuna kuna. Većina medija koji su tada dobivali novac šalju iste poruke kao i bivša Vlada Zorana Milanovića.

Mreža emancipacije uputila je hrvatskoj Vladi i Saboru sedam zahtjeva odnosno mjera za sprečavanje dodatnog “urušavanja medijskih i demokratskih standarda”, a kao prvi zahtjev naveden je nastavak rada na državnoj medijskoj strategiji, istaknuto je u ponedjeljak na otvaranju konferencije “Stabilizacija i razvoj neprofitnih medija u Hrvatskoj”.

Novinarka neprofitnog portala Forum.tm Sandra Bartolović istaknula je kako neprofitni mediji u Mreži emancipacije, u kojoj su Lupiga, Forum.tm, CroL, Tris, Slobodni Filozofski, Zarez, Radio 808, Radio Student i Nepokoreni grad, traže od vlasti “prepoznavanje novinarstva kao javnog dobra te osiguravanje sustavne zakonodavno-institucionalne potpore medijima u novinarskom radu”.

Osim nastavka rada na medijskoj strategiji, zatraženo je i javno financiranje neprofitnih medija putem institucionalnih potpora u transparentnom natječajnom postupku i prema jasnim kriterijima, a na temelju izdvajanja 2,5 posto ukupnih lutrijskih godišnjih sredstava Hrvatske lutrije i to na samostalnoj poziciji – “neprofitni mediji”. Zatražen je i nastavak financiranja neprofitnih medija putem Fonda za pluralizam i raznovrsnost elektroničkih medija i to povećanjem postotka na čak 20 posto za njihovo financiranje, a zatražena je i hitna provedba programa “Mediji zajednice”, kao i poticanje stvaranja javnih medija na lokalnoj i regionalnoj razini.

U mjerama je predloženo i hitno donošenje odluke kojom će se dio raspoloživih radijskih i televizijskih frekvencija namijeniti isključivo za neprofitne nakladnike, ali i dodatno kapacitiranje stručnih službi u Ministarstvu kulture – odnosno stvaranje nove uprave za medije i medijsku politiku kako bi se predviđene promjene zaista mogle i provesti.

Kao srednjoročni cilj predložen je jedinstveni, javno upravljani nacionalni Fond za medije s različitim linijama državne potpore kojim bi se “financirali mediji i novinarstvo u onom svojem dijelu u kojem zadovoljavaju javni interes”.

Bartolović je istaknula i kako države članice EU imaju razvijene sustave potpora tzv. “trećem sektoru” jer ga prepoznaju kao jamac pluralizma medija i zadovoljavanja komunikacijskih potreba svih članova društva, ali i da je u Hrvatskoj početkom ove godine naprasno ukinut program namijenjen neprofitnim medijima i individualnom novinarskom radu, odnosno istraživanju.

“O ukidanju potpore neprofitnim medijima, kao i ostalim elementima medijske politike koju provodi sada tehnička vlada, odnosno Ministarstvo kulture na čelu sa Zlatkom Hasanbegovićem, negativno mišljenje dale su hrvatske i europske strukovne organizacije te neke europske institucije”, rekla je Bartolović. Prema njezinim riječima, jedino pluralističan sustav javnih i neprofitnih, ali i komercijalnih medija u kojima se posebna pažnja posvećuje novinarskom radu, transparentnosti vlasništva te održivim i stabilnim modelima javnih potpora može osigurati ostvarivanje javnog interesa u medijima.

Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Saša Leković u uvodnom je izlaganju naglasio da se Hrvatska kao članica EU zbog posljednjih poteza vlasti u narušavanju medijskih sloboda našla pod posebnom paskom više međunarodnih organizacija, ali i da razgovor s predstavnicima vlasti o stanju medijskih sloboda, a naročito s ministrom kulture Zlatkom Hasanbegovićem “nije bio moguć”.

Na konferenciji su sudjelovali i predstavnici političkih stranaka – Goran Beus Richembergh (HNS), Peđa Grbin i Milan F. Živković (SDP) i Milorad Pupovac (SDSS) koji su, između ostaloga, naglasili potrebu transparentnog upravljanja javnim medijima, ali i potrebu nastavka financiranja neprofitnih medija te su osudili, kako je istaknuto,” opasan trend” sada tehničke vlade u oslabljivanju javnih medija i ukidanju financiranja neprofitnih medija. Iako najavljen, predstavnik HDZ-a Jasen Mesić nije se pojavio kao govornik na tematskoj raspravi o neprofitnim medijima u Hrvatskoj.

Podsjetimo, novac se dodijeljivao na netransparentan način. Kriteriji nisu bili objektivni.

Godine 2015. ponovio se isti scenarij kao i 2014. – isti mediji, velikim dijelom slabe čitanost, ali uvijek puni podrške za SDP-ovu vlast -dobili su sredstva koja u proračun uplaćuju svi porezni obveznici.Uglavnom se radi o portalima i medijima koji se svjetonazorski svrstavaju uz SDP-ovu i HNS-ovu koalciju te promicanje ideologije koju velik dio Hrvata i poreznih obveznika ne zastupa – kao što su to pokazali brojni primjeri u proteklih par godina.

Kada je Zlatko Hasanbegović postao ministar kulture odmah je krenuo u rješavanje važnih pitanja u svome ministarstvu. Tako je raspustio Povjerenstvo za neprofitne medije kojemu je mandat trebao isteći u listopadu 2016. godine.

U ime obitelji: očekujemo jasne kriterije i transparentan rad ministarstva kulture

Podsjetimo, nakon formiranja nove Vlade udruga U ime obitelji poslala je pismo novom ministru kulture Zlatku Hasanbegoviću. Evo što su tada zatražili:

“1. Odredite objektivne kriterije za dodjelu financijskih sredstava udrugama civilnog društva te neprofitnim medijima kako bi ubuduće bilo jasno zašto su pojedine udruge zadovoljile uvjete natječaja i dobile financijska sredstva, te na koji način udruge financirane novcem poreznih obveznika doprinose hrvatskom društvu. Do sada to često nije bio slučaj i smatramo da su sredstava često dodjeljivana samo po političkom i ideološkom ključu.

2. Osigurate da stručna i neovisna povjerenstva koja nisu u sukobu interesa ili interesno povezane s prijaviteljima projekata ocjenjuju projekte kojima se dodjeljuju sredstva poreznih obveznika.

Činjenica je da su članovi povjerenstava često bile politički i svjetonazorski pristrane osobe koje su sredstva dodjeljivale uvijek istim medijima i udrugama.”

Osim toga, podsjećaju kako “je Ministarstvo kulture, koje je za vrijeme bivše Vlade vodio HNS, u 4 godine dodijelilo desetke milijuna kuna 20-ak medija lijevo-liberalnih udruga, i to prema vrlo proizvoljnim i neprofesionalnim kriterijima natječaja i na temelju procjene Stručnog povjerenstva koje je bilo interesno i profesionalno povezano s portalima koje je preporučivalo”.

Bivša SDP-ova i HNS-ova vlast dodjeljivala je novac poreznih obveznika uglavnom samo portalima i udrugama s kojima je povezana i koje percipira kao „svoje“, što je potvrdio član stručnog povjerenstva i bivši predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, Zdenko Duka, kada je na novinarski upit komentirao: „Uskoro će vaši doći na vlast, pa ćete onda dobiti novce!“, navode iz  U ime obitelji.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

12 KOMENTARI

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci