Platforma ‘Ne damo naše’ protiv političkog kadroviranja koje uklanja struku

Zagreb, 05.02.2016. - Platforma za javna i zajednièka dobra "Ne damo naše" organizirala je konferenciju za novinare na temu "Javna poduzeæa su javna dobra, a ne stranaèki plijen". Na fotografiji Mijat Staniæ, Teodor Celakoski, Denis Geto, Predrag Sekuliæ. foto HINA/ Daniel KASAP/ dk

Članovi platforme “Ne damo naše” pozvali su Vladu da bude transparentna i da izbjegne političko kadroviranje koje uklanja i izbjegava struku, upozorivši pritom da javna poduzeća ne smiju postati stranački plijen, klijentelistički plijen pojedinaca ili plijen korporativnih interesa što bi omogućila jednostranačka kontrola i netransparentnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Javna poduzeća su javna dobra, ne stranački plijen”, ističe ta inicijativa i najavljuje svoju daljnju borbu za pravo čovjeka-građanina.

Teodor Celakoski iz udruge “Pravo na grad” stajališta je da su javni resursi resursi građana, i da se to mora zadržati. “Upravljanje javnim poduzećima kao javnim dobrom mora biti transparentno, podložno svim vrstama javnih natječaja, ali i široj društvenoj javnoj kontroli”, rekao je Celakoski.

Upozorio je vlastodršce da već 25 godina mnogi, time što su pobijedili na izborima, smatraju da imaju “mandat za pljačku javnih dobara”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bojimo se da nam se nudi model u kojemu se nominalno, ‘kao smokvin list’, govori o stručnosti i o stručnom menadžmentu, a da će nam se ponovno podvaliti jednostranačka kontrola, netransparentni interesi klijentela, a u konačnici i privatizacija”, kazao je.

Naglasio je kako Vlada treba postati ogledalo transparentnosti i šire javne kontrole te je u ime inicijative Vladi ponudio pomoć da unaprijedi ukupno upravljanje i nadzor nad javnim tvrtkama.

Predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata Mijat Stanić podsjetio je kako je u emisiji “Poligraf”i službeno objavljena pobjeda inicijative “Ne damo naše ceste” u akciji zaštite javnog dobra. Usprotivio se monetizaciji te se zauzeo da se problemi nagomilanih dugova rješavaju putem restruktuiranja i refinanciranja, tj. modelom za kakav se zalagala inicijativa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Loše upravljanje državnom imovinom, a loše je jer se politički kadrovira i uklanja i izbjegava struka, ne daje priliku najkvalitetnijim ljudima nego se postavljaju podobni. To su primjerice ‘Hrvatske autoceste’ koje su takvim modelom, i pred očima javnosti te nadzornog odbora i skupštine, opljačkane preko menadžmenta”, tvrdi Stanić.

Napomenuo je kako su već 2009. tadašnjoj Vladi Jadranke Kosor poslali prijedlog da se depolitiziraju skupštine, nadzorni odbori, uprave, a koje bi trebali kontrolirati i građani.

Predrag Sekulić, predsjednik sindikata Nova solidarnost, iskazao je zadovoljstvo zbog uspješne provedbe inicijative “Ne damo naše ceste” i nadu da će se takva praksa proširiti na Inu, HEP i druga poduzeća. Kazao je kako je INA ogledni primjer kako politika može svojim prevelikim uplitanjem upropastiti poduzeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da je bilo kontrole kroz širi spektar društva koji bi bio korektiv i ukazivao na moguće nepravilnosti, možda do ovog ne bi došlo. To je klasičan primjer loše privatizacije kroz sve vidove i opcije političkih vlasti”, kazao je te dodao da politički utjecaj stvara i korupciju, mito i nepotizam.

“Od kojekakvih stručnjaka, uglavnom ‘politički obojenih’, čujemo kako govore o nastavku privatizacije 19 posto INE, dok su istinski stručnjaci koji misle suprotno gurnuti u kut”, upozorio je Sekulić.

Pozvao je vladajuću koaliciju da se drži predizbornih obećanja, a javnost i građane podsjetio da je javno dobro njihovo, kao i pravo da se uključe u kontroliranje javnih dobara.

Denis Geto, predsjednik TEHNOS-a, sindikata radnika HEP-a, istaknuo je da javna poduzeća trpe veliku štetu zbog političkog kadroviranja, a da se svakodnevno pojavljuju nove afere, pojašnjavajući kako su one u pravilu vezane za upravljačke odbore i direktore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako nadzor ostane jednostranačkli, ako se ponovno podijeli stvar po logici plijena imat ćemo isto bez obzira što će se na natječajima birati direktori tvrtki”, upozorio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.