Evo koliko je novca Tomašević dao organizaciji čiji je suosnivač Teodor Celakoski

celakoski
Foto: fah, Montaža: Narod.hr

Među onima koji su velike svote novca dobili iz Grada Zagreba je i Multimedijalni institut (MI2). U mjesec dana na njihov račun isplaćeno je preko 62 000 eura. Jedan od osnivača organizacije je Teodor Celakoski, zagrebački gradski zastupnik iz stranke Možemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr pisao je već o ljevičarskim i ideološko podobnim udrugama kojima Grad Zagreb, načelu s Tomislavom Tomašević, dodjeljuje velike svote novca. Među njima je i organizacija Multimedijalni institut (MI2) čiji je osnivač Tomaševićev bliski suradnik Celakoski.

>Udruzi Domino Tomašević uplatio gotovo 100 tisuća eura gradskog novca, doznajemo detalje

Od 8. ožujka do 12. travnja na račun Multimedijalnog instituta sjelo je 62 51O eura iz sredstava za poticanje javnih potreba u kulturi. Za organizaciju Human Rights Film Festivala MI2 dobio je 22 750 eura. Za Kulturni društveni centar MAMA dobili su 21 000 eura. Za druge manje projekte poput Kino poezije u New Yorku ili Explicit Musica dobili su od 3000 do 5000 eura.

Foto: snimka zaslona

Organizacija proizašla iz Instituta Georga Sorosa

Multimedijalni institut (MI2) karakterizira se kao “neprofitna organizacija koja djeluje na sjecištima kulture, umjetnosti, tehnologije i aktivizma”. Okuplja različite političke aktivista, umjetnike, teoretičare, hakere… Organizacija je povezana s multimilijarderom i ljevičarskim aktivistom Georgeom Sorosem. Točnije proizlazi iz njegovog Instituta otvoreno društvo koje je Hrvatsku napustilo 2006. Nastala je 1999. godine, a realizirana je u prostorima Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Tomaševićevi poticaji za kulturu: Koliko novca ide ljevičarskim udrugama?

“Sve je započelo procesom odvajanja Instituta otvorenog društva – Hrvatska od programa koji su nastali u njegovom okrilju: Hrvatskog pravnog centra, Centra za suvremenu umjetnost, Centra za dramsku umjetnost… Multimedijalni institut bio je tako zamišljen kao nastavak aktivnosti fondacije na razvoju internetske infrastrukture i pismenosti”, rekao je prije 15-ak godina jedan od osnivača Tomislav Medak.

>Tko je Teodor Celakoski (Možemo), suosnivač udruge nastale iz Sorosevog Otvorenog društva?

Na službenim stranicama MI2 opisuje se kao “katalizator kulturnih suradnji i grassroot političkog aktivizma, kako lokalno, tako i na području bivše Jugoslavije. U početku 2000.-ih, MI2 je imao značajnu ulogu u iniciranju mreže Clubture te brojnih drugih inicijativa koje se bave pitanjima kulturne politike. U drugom djelu 2000.-ih, MI2 je bio dio saveza koji je inicirao osnivanje organizacije Pravo na grad koju i dalje podupire. Također, MI2 je pomogao u iniciranju te podržava seriju ne-konferencija Ništa se neće dogoditi koja okuplja hakere iz cijele bivše Jugoslavije”.

Celakoski i veza s Institutom

U osnivanju Multimedijalnog instituta, uz navedenog Tomislava Medaka, sudjelovali su i Marcell Mars, Teodor Celakoski, Petar Milat, Željko Blaće, Vedran Gulin, Vanja Nikolić i mnogi drugi. No ime Celakoskog posebno privlači pažnju jer se radi o sadašnjem političaru u stranci Možemo i bliskom suradniku Tomislava Tomaševića koji ovoj organizaciji dodjeljuje velike svote novca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Iako je Otvoreno društvo ‘otišlo’ iz Hrvatske ’06., Sorosevu agendu za njega su nastavile ove udruge

Celakoski je dugo godina bio projektni direktor organizacije. U svojim se biografijama predstavlja kao “kulturni radnik i aktivist za zaštitu javnih i zajedničkih dobara”.

>Možemo imenovao svog ideologa Teodora Celakoskog za člana upravnog vijeća Knjižnica grada Zagreba

Završio je Filozofski fakultet u Zagrebu na kojem je studirao filozofiju i komparativnu književnost. Javnosti je postao poznat 2010. godine kada je sudjelovao u prosvjedima “Ne damo Varšavsku” na Cvjetnom trgu. On je tada bio predsjednik i jedan od inicijatora udruge “Pravo na grad”, dok je današnji gradonačelnik Tomislav Tomašević bio na čelu udruge Zelena akcija. Celakoski, Tomašević te Vilim Matula i Urša Raukar smatrali su se predvodnicima tadašnjih prosvjeda, a danas su svi u vrhu stranke Možemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.