Grad Zagreb i ove godine masovno financira ljevičarske, ideološki podobne udruge. Među onima koje su dobile najviše novca je udruga Domino, u čijem je osnivanju sudjelovao Gordan Bosanac, danas jedna od ključnih osoba u stranci Možemo. U rasponu od mjesec dana Dominu je iz Grada na račun sjelo gotovo 100 tisuća eura za javne potrebe u kulturi.
Posljednjih dana na društvenim mrežama se šire isplate, vidljive na iTransparentnosti, koje je Grad Zagreb uplatio na račun udruzi Domino. U razdoblju od 5. ožujka do 12. travnja Domino je za svoje projekte dobio 98 tisuća eura. Radi se o novcu koje Grad Zagreb dodijelio kao sredstva za javne potrebe u kulturi, o čemu je Narod.hr već pisao. Velik dio tog novca otpada na ljevičarske udruge i one koje propagiraju LGBTQ+ agendu. Inače, udruga Domino organizira LGBTQ događaje i projekte, te stoje iza performansa “Tiha misa” kojom se protive molitvi krunice na trgovima.
Možda će vas zanimati
Tomaševićevi poticaji za kulturu: Koliko novca ide ljevičarskim udrugama?
Većina ovih udruga su članice istog Saveza udruga Clubtura i dobivaju novac od državnih poticaja
Udruga Domino, prema rezultatima poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Grada Zagreba za 2024., dobila je preko 78 tisuća eura za pojedinačne programe u ovoj godini. Uz to dobila je i novac za višegodišnje programe za 2024., 2025. i 2026.
Za Queer Zagreb po 33 000 eura za svaku godinu, za Perforacije po 30 000, za Sounded Bodies po 11 000 eura te za Queer MoMenti po 5 000 za svaku godinu. Iznosi navedeni u rezultatima natječaja za svaki program nisu jednaki onim isplaćenim vidljivim na iTransparentnosti. No, moguće da novac na račun sjeda u više obroka.
Što Grad Zagreb financira novcem iz proračuna?
Queer Zagreb Sezona je cjelogodišnja manifestacija. Program je razvijen 2013., a okuplja razne autore i umjetnike čiji se rad fokusira na teme LGBTIQ zajednice i queer kulture. Ovogodišnji Queer Zagreb posvećen je posebno arapskom svijetu, što pokazuje i najavni plakat.
Festivalski program ove godine traje od 15. do 18. svibnja, a okupit će autore iz Hrvatske, ali i iz Irana, Libanona, Kuvajta itd.
>Kako hrvatsko društvo financira vlastiti preodgoj: Koliko iz proračuna dobivaju udruga Domino i Queer festival
“Intimnost i ljubav, pitanje pripadnosti, rodna podijeljenost i tranzicija, antropologija jezika, hrana, tradicija i suvremenost samo su neke od teme koje Queer Zagreb otvara te nastavlja svoju misiju smanjenju stereotipa i predrasuda u širokom kontekstu queera”, stoji u najavi događaja.
>Koliko novca Tomašević daje za financiranje fetiš festivala i sadomazohističkog partyja na dan pada Vukovara?
Za ovu manifestaciju, prema rezultatima natječaja, Domino dobio 33 000. Prema iTransparentnosti isplaćeno je 23 100 eura. To je ujedeno i najskuplji događaj.
Možda će vas zanimati
Zašto Možemo skriva Gordana Bosanca kojemu je gay aktivizam 'domoljubni čin', a Oluja sporna?
Bosanac, jedan od glavnih ljudi platforme Možemo, tvrdio je da je Oluja dokaz kako ne postoje dobra i loša strana u ratovima
Poveću svotu novca dobio je i događaj Perforacije 2024. Na račun im je sjela 21 000, a prema natječaju dobili su po 30 000 eura. Radi se o festivalu “izvedbenih umjetnosti koji predstavlja suvremeno kazalište, ples i performans te stavlja naglasak na hibridne forme, eksperimentalni rad i društveno angažiranu umjetnost”.
Domino je također dobio novac za sudjelovanje u Perforacijama u drugim državama. Npr. za Perforacije u Argentini dobili su 15 000 eura (isplaćeno 10 500).
>Centar za mirovne studije iz kojeg su potekli Benčić i Bosanac u 2021. primio 5.6 milijuna kuna donacija
Za svoj europski projekt Island Connect Domino je na natječaju dobio 20 000 eura (isplaćeno 14 000). Radi se o projektu koji “spaja umjetnike i kulturne radnike iz više europskih zemalja i šire koji žele istraživati i stvarati u okruženju otoka, inspirirani boravkom u prirodi i ruralnim, otočnim sredinama i/ili temom ‘otočnosti'”, kako pišu na svojim stranicama.
Što je udruga Domino?
Udruga Domino, poznata po organizaciji raznih queer događaja i projekata, osnovana je 2003. Predsjednik je Zvonimir Dobrović. Opisuju se kao “organizacija civilnog društva sa sjedištem u Zagrebu koja djeluje u područjima kulture na lokalnoj i međunarodnoj sceni”.
>Umjetnost po mjeri Možemo: U Muzeju Grada gol pozvao predsjednika da ga poljubi u stražnjicu; odazvala se Urša Raukar
Cilj je, ističu, “propitivanje tradicionalnih i rad na transformaciji opresivnih normi u tranzicijskom društvu kroz kulturu, medije, javne politike, obrazovanje i suradnje s domaćim i međunarodnim organizacijama. Vizija Domina je da u društvu postoji konstantnost prepoznavanja normi koje onemogućuju slobodu kreativnog umjetničkog i queer izražavanja koje je subverzivno, ali bezopasno za druge ljude. To izražavanje najčešće je vidljivo kroz nezavisne umjetničke izričaje koji su garancija pomicanja granica i kritičkog propitivanja postojećih društvenih normi. Zbog toga je potrebno napraviti takvo društveno okruženje u kojoj će se nezavisna kultura što slobodnije moći manifestirati kroz različite forme i kroz različite aktere”.
Gordan Bosanac i LGBT udruge
Jedna od ključnih osoba udruge, koju se navodi i kao jednog od osnivača je Gordan Bosanac. Kao trenutna uzdanica stranke Možemo, Bosanac je i njihov nositelj liste za Europski parlament. Na parlamentarnim izborima bio je treći na listi u VI. izbornoj jedinici.
“Gordan Bosanac legenda je hrvatskog LGBTQ pokreta i zajednice.
>Lekić-Fridrih misli da je muška krunica velika opasnost; zaziva zabrane, policiju, Kaptol, papu Franju…
Bio je među osnivačima udruge Iskorak i Queer Zagreba (Udruga Domino), bio je u organizaciji prve Povorke ponosa, desetljećima se neumorno zalagao za napredak, širenje i zaštitu LGBT prava i ljudskih i građanskih prava svih.
Gordan je jedan od rukovodećih kadrova Možemo – politička platforma i kandidat u Šestoj izbornoj jedinci, treći na listi”, pohvalio se tada Zagreb Pride.
Bosanac, koji je bio bitna figura za LGBT pokret u Hrvatskoj, za Udrugu Domino radio je punih 10 godina. Od 2002. do 2012. bio je njih programski savjetnik, stoji u njegovu životopisu. Osim toga bio je i pravni savjetnik i LGBT udrugama Iskorak i Kontra. U Centru za mirovne studije, iz kojeg su potekli mnogi članovi Možemo, bio je programski voditelj i analitičar.
Tekst se nastavlja ispod oglasa