Lekić-Fridrih misli da je muška krunica velika opasnost; zaziva zabrane, policiju, Kaptol, papu Franju…

fridrih
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah

Ako ste se pitali koja je najveća ugroza hrvatskoj nacionalnoj sigurnosti, odgovor na to pitanje dat će vam lijeva aktivistica Arijana Lekić-Fridrih koja organizira performans ‘Tiha misa’ na Trgu bana Jelačića za vrijeme muške krunice. Upravo nekoliko stotina muškaraca koji u miru mole na svoje nakane, za Lekić-Fridrih su – opasnost. Ova umjetnica i aktivistica iza koje stoji udruga Domino, zabranila bi mušku molitvu krunice, a to traži i od Kaptola. U potpuno krivi kontekst stavlja i izjave pape Franje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arijana Lekić-Fridrih u ovotjednom je intervjuu Jutarnjem listu ponovno drvlje i kamenje sasula na mušku molitvu krunice koja ju je, kao i protivljenje proslavi Oluje, vinula u medijski prostor.

Naime, tijekom nekoliko prvih subota u mjesecu kada se održava muška krunica, ova aktivistica organizira ‘Tihu misu’, kako je opisala, intervenciju koja nastaje kao reakcija na paralelnu inicijativu Muževni budite, odnosno na, prema njezinim riječima, ”nedavno intenziviranu re-tradicionalizaciju (navodno) sekularnog hrvatskog društva koju provode muškarci klečeći i moleći svake prve subote u mjesecu na glavnim trgovima raznih gradova u Hrvatskoj, uključujući i Zagreb.”

Udruga Domino stoji iza Lekić-Fridrih i “Tihe mise”

Nju i njezin rad, kako smo ranije pisali, podržava udruga Domino, organizacija civilnog društva sa sjedištem u Zagrebu koja djeluje u područjima kulture na lokalnoj i međunarodnoj sceni. Kako za sebe kažu, ”udruga Domino za cilj ima propitivanje tradicionalnih i rad na transformaciji opresivnih normi u tranzicijskom društvu kroz kulturu, medije, javne politike, obrazovanje i suradnje s domaćim i međunarodnim organizacijama”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vizija Domina je da u društvu postoji konstantnost prepoznavanja normi koje onemogućuju slobodu kreativnog umjetničkog i queer izražavanja koje je subverzivno, ali bezopasno za druge ljude, tvrde. Udruga Domino provodi svoje aktivnosti i ostvaruje opće ciljeve kroz četiri glavna programa: kultura, mediji, edukacija, politika”, piše ova udruga o sebi.

Kako to rade vide se po tome što je udruga Domino podržala Mirelu Čavajdu i njezinu odvjetnicu Vanju Jurić, a također su objavili prijevod dviju LGBT slikovnica za najmlađe koje se bave temom ”istospolnih obitelji”.

Referendum može, ali…

U ovotjednom intervjuu Lekić-Fridrih kaže da bi trebalo Ustavom trebalo zajamčiti pravo žena na prekid trudnoće i o tome bi trebalo organizirati referendum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U isto vrijeme je kao potpredsjednica Foruma mladih SDP-a 2013. borila se protiv referenduma u ustavnoj definiciji braka kao zajednice muškarca i žene. Inicijativu za održavanje takvog referenduma pokrenula je udruga U ime obitelji, a svoj je potpis za raspisivanje referenduma dalo 749.316 građana. 65,87 posto građana koji su izašli na referendum glasalo je ZA.

>Tko je Arijana Lekić Fridrih? Smetaju joj muškarci koji klečeći mole krunicu i proslava Oluje

Poziva ‘Kaptol’ na reakciju

U intervjuu ova aktivistica i bivša političarka traži od ‘Kaptola da reagira’ i konstatira da “hrvatska Crkva ne slijedi uvjerenja pape Franje koji je vrlo jasan po pitanju položaja žena i LGBTQ zajednice koja će se u jednom trenutku naći na udaru tog istog pokreta”.

Ovo nije prvi put da ljevičari iskrivljuju riječi poglavara Katoličke Crkve onako kako im to odgovara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jedna doza iskrivljavanja izjava pape Franje

U svojoj je službi papa Franjo često potvrđivao doktrinarno učenje Katoličke Crkve da je brak cjeloživotno partnerstvo između jednog muškarca i jedne žene. Iako je papa Franjo često poticao dobrodošlicu katolicima koji se identificiraju kao LGBT, papa je također rekao da je ”brak između muškarca i žene” i rekao da ”obitelji prijete sve veći napori nekih da redefiniraju samu instituciju braka”, a taj napor da se redefinira brak ”prijeti da će unakaziti Božji plan stvaranja”.

Uz to, papa Franjo je, sukladno Katekizmu, isticao da je homoseksualnost grijeh, ali nije zločin.

Katekizam Katoličke Crkve uči da oni koji se identificiraju kao LGBT ”moraju biti prihvaćeni s poštovanjem, suosjećanjem i osjetljivošću. Treba izbjegavati svaki znak nepravedne diskriminacije u njihovom pogledu. Te su osobe pozvane ispuniti Božju volju u svom životu i, ako su kršćani, pridružiti se žrtvi Gospodinova križa poteškoćama koje mogu naići iz svog stanja. ”Katekizam objašnjava da su homoseksualne sklonosti (…) objektivno neuredne”, homoseksualni su postupci ”suprotni prirodnom zakonu”, a oni koji se identificiraju kao lezbijke i homoseksualci, kao i svi ljudi, pozvani su na vrlinu čednosti.

”To je opasno”

Nadalje, Lekić-Fridrih kaže: Nadam se da ćemo početi razgovarati o tome što ti skupovi znače, smiju li se i gdje održavati, koje poruke se smiju slati. To očekujem od policije, ali čekam i reakcije političkih stranaka, makar kroz priopćenja. To ne treba banalizirati jer je opasno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je točno opasno u molitvi u subotnje jutro jednom mjesečno na nakanu da muškarci postanu duhovni autoriteti u svojim obiteljima, Lekić -Fridrih ne govori. No, ona nakane muške krunice direktno povezuje s nasiljem nad ženama.

Taži da se takva molitva zabrani uz pretpostavku da se nju i njezine istomišljenike pita tko, gdje i za što smije moliti. Za savjet bi joj se trebao, kako proizlazi iz njezinih izjava, obratiti i sam Kaptol.

Možda i papa Franjo…

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.