Međunarodno kršćansko veleposlanstvo u Jeruzalemu, podružnica Hrvatska se i ove godine 27. siječnja pridružuje obilježavanju Dana sjećanja na žrtve holokausta. Tim povodom objavili su priopćenje i izvješće o antisemitizmu za proteklu godinu koje prenosimo u nastavku.
“Na hrvatskom prostoru je u razdoblju trajanja Drugoga svjetskog rata 1941.-1945. zbog vladavine ustaških vlasti, stradala velika većina Židovske populacije. Stradale su i brojne sinagoge, među kojima i ona u Zagrebu koja je bila potpuno srušena.
“Nekadašnji antisemitizam zamijenio je anticionizam”
U današnjoj Republici Hrvatskoj vladaju visoki demokratski standardi i vlasti aktivno promiču sjećanje na ovo tamno i teško poglavlje hrvatske povijesti. Međutim nekadašnji antisemitizam zamijenio je novi oblik netrpeljivosti prema Židovima, a to je anticionizam.
On se manifestira kroz uskraćivanje prava Države Izrael na postojanje i legalnu samoobranu. Ovakvi antisemitski obrasci i ideje širile su prošle godine u javnosti političke i ideološke skupine radikalno lijevih frakcija. Svojim neutemeljenim optužbama poput one o: „genocidu u Gazi“, optužuju se Izrael – državu čiji su stanovnici bili izloženi brutalnim napadima, umjesto odgovornu stranu: nekoliko terorističkih skupina koje imaju za cilj eliminaciju Izraela i Židova.
Neke od tih političkih stranaka i aktera civilnog društva tražile su uspostavu punih diplomatskih odnosa Republike Hrvatske sa Palestinskom samoupravom koje je po međunarodnom pravu nemoguće ostvariti. To je zahtjev koji umanjuje odgovornost Hamasa i njegovih napadnih akcija, koje je u svojim zločinačkim namjerama započeo 07. listopada 2023. godine.
>Biden usporedio napad Hamasa s Holokaustom
Antisemitizam u Splitu
Antisemitski obrasci i uvredljive izjave na račun demokratski izabranog vodstva Države Izrael mogle su se čuti i tokom predsjedničke kampanje, a najveća eskalacija antisemitizma zabilježena je u Splitu u večeri 19. lipnja 2024. godine. Tada su na zidu i podu Filozofskog Fakulteta osvanuli grafiti s protuizraelskim i protužidovskim natpisima, poput: “From the river to the sea, Palestine will be free!”- tj. poziv za „oslobođenjem“ područja između rijeke Jordana i Mediterana, dakle za eliminacijom Države Izrael ili de facto etničkim čišćenjem ovog prostora od Židova.
Uz ovo našle su se prostačke uvrede protiv Izraela i protiv trenutnog Veleposlanika Države Izrael u Republici Hrvatskoj, gospodina Garyja Korena.
Nažalost gradske vlasti Grada Splita nisu javno osudile ovaj izgred koji se dogodio u gradu u kojem je prisutnost Židova starija od 2000 godina. Ovakva pasivnost aktera vlasti je skandalozna i samo je poticaj za neke sljedeće oblike protužidovske mržnje i netolerancije.
Hrvatska Vlada i većina hrvatske javnosti je usprkos tih incidenata pokazala je ipak razumijevanje na pravo na samoobranu Države Izrael, te je prijateljstvo između dvaju naroda i nadalje napredovalo. Ovim putem potičemo na daljnje objektivno, upućeno i istinoljubivo izvještavanje o događajima u Izraelu.”
>Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.