22. siječnja 2025. Zastupnički dom SAD-a usvojio je zakon koji obvezuje liječnike da pruže medicinsku pomoć novorođenčadi koja prežive pokušaj pobačaja. Glasovanje je uslijedilo dan nakon što su demokrati u Senatu blokirali sličan zakon.
Zakon je usvojen s glasovima 217 za i 204 protiv, uz potpunu podršku svih republikanaca, dok su svi osim jednog demokrata glasovali protiv. Jedini demokrat koji je glasovao za zakon bio je zastupnik Henry Cuellar.
Zakon propisuje da zdravstveni radnici moraju pružiti odgovarajuću medicinsku skrb novorođenčadi koja prežive postupke pobačaja. Nepridržavanje toga može dovesti do zakonskih i kaznenih sankcija.
>Pobačaj u 2024. glavni uzrok smrti u svijetu
Bebe rođene žive nakon pokušaja pobačaja imaju pravo na medicinsku pomoć koja im može spasiti život
Jedan od republikanaca u Zastupničkom domu Steve Scalise ukazao je na važnost donošenja novog zakona koji može spasiti mnoge živote.
– Bebe rođene žive nakon pokušaja pobačaja imaju pravo na medicinsku pomoć koja im može spasiti život, bez obzira na okolnosti njihova rođenja. Moramo također i osigurati da dobiju skrb i liječenje koje zaslužuju, rekao je lider većine Steve Scalise.
Danas su republikanci u Zastupničkom domu usvojili Zakon o zaštiti preživjelih beba rođenih nakon pokušaja pobačaja. Zakon je predložio zastupnik Wagner, kako bi se zaštitilo temeljno pravo na život preživjelih beba. Od zdravstvenih radnika koji svjedoče rođenju živog djeteta tijekom ili nakon pokušaja pobačaja traži se da pruže istu skrb za očuvanje zdravlja i života bebe, koju bi inače pružili bilo kojem drugom djetetu rođenom u istoj dobi, kazao je.
Scalise ističe kako ovo nije političko pitanje, već moralno. S ovim zakonodavstvom, tvrdi, republikanci u Zastupničkom domu brane najosjetljivije Amerikance i svete vrijednosti života.
– Sramotno je da su demokrati u Senatu glasovali protiv ovog zakona koji može spasiti živote. Pozivam Senat da brzo usvoji ovaj ključni zakon kako bi bio poslan na stol predsjedniku Trumpu, ne bi li što prije postao zakon i spasio mnoge živote, zaključio je Scalise.
>Markić: Postoje dva spola, a nerođeno dijete je ljudsko biće
Ne postoji ”pobačaj nakon rođenja”, kako tvrde demokrati, riječ je o usmrćivanju novorođenčeta
Carol Tobias, predsjednica Nacionalne organizacije za pravo na život, pohvalila je usvajanje zakona.
– Zaštita beba koje su rođene žive nakon pobačaja ne bi trebala biti komplicirana. Pro-abortivni demokrati, u svojoj upornoj odlučnosti da podrže industriju pobačaja, tvrde da bi Zakon o zaštiti preživjelih beba rođenih nakon pokušaja pobačaja na neki način ometao neograničene pobačaje. No, ne postoji ”pobačaj nakon rođenja”. Ovaj zakon nije o tzv. pravu na pobačaj. Riječ je o zaustavljanju usmrćivanja novorođenčeta.
Zakon o zaštiti preživjelih beba rođenih nakon pokušaja pobačaja i osmišljen je kako bi zaštitilo bebu koja je rođena živa.
>Teksas: Vrhovni sud SAD-a odbacio Bidenov zahtjev za izvođenje ‘hitnih pobačaja’
Novi zakon uključivao bi kaznene mjere za medicinsko osoblje koje ne bi nastojalo spasiti život beba
Iako savezno zakonodavstvo već ima određene zaštitne mjere koje bi trebale osigurati da bebe koje prežive pobačaje dobiju medicinsku pomoć koja im može spasiti život i da ne budu jednostavno ostavljene da umru, zakon ne uključuje snažne kaznene mehanizme za kažnjavanje onih koji bi spriječili da bebe prežive pobačaje. Ovaj zakon bi riješio taj problem i uveo snažnu kaznene mjere.
Zakon o zaštiti preživjelih beba rođenih nakon pobačaja zahtijeva da, kada beba bude rođena živa nakon pokušaja pobačaja, zdravstveni radnici moraju primijeniti istu profesionalnu vještinu i skrb koju bi pružili bilo kojem drugom djetetu koje je rođeno živo u istoj dobi. Također zahtijeva da, nakon odgovarajuće skrbi, zdravstveni radnici odmah prevezu živu bebu u bolnicu.
Republikanci su zgroženi glasovanjem demokrata
Svi demokrati u Senatu, osim jednoga, glasovali su protiv zakona koji bi zaustavio usmrćivanje novorođenčeta. Glasovali su protiv Zakona o zaštiti preživjelih beba rođenih nakon pokušaja pobačaja, odnosno kako bi im se osigurala odgovarajuća medicinska skrb koja bi zaustavila postnatalnu smrt.
Kazali su kako ovaj zakon ne bi trebao biti političko pitanje već moralno. Riječ je o nečemu univerzalnome, apsurdno je da se za ovakvo što uopće treba glasati. Ovo je zakon koji spašava živote i umjesto da bude stvar ”zdravog razuma” demokrati su od njega napravili političko pitanje.
Lider republikanaca u Senatu John Thune dodao je: ”Beba rođena živa nakon pokušaja pobačaja treba imati pravo na istu zaštitu i medicinsku skrb koju ima bilo koje drugo novorođenče. Ovo ne bi smjelo biti kontroverzno pitanje.”
>Papa na letu iz Belgije: Liječnik koji vrši pobačaj je ubojica!
Stotine beba rođene su žive nakon neuspjelih pobačaja
Svake godine u Americi beba se rodi živa kao rezultat loše izvedenih pobačaja, ali nitko točno ne zna koliko ih je. LifeNews je nedavno proučavao podatke o pobačajima iz sedam saveznih država između 2020. i 2022. godine i pronašao izvještaje o 34 bebe koje su rođene žive nakon loše izvedenih pobačaja. No, prave brojke su sigurno mnogo veće jer većina država ne vodi evidenciju o preživjelima pobačaja.
Statistike Centra za kontrolu bolesti, kao i osobna svjedočanstva medicinskih sestara i samih preživjelih pobačaja, također pružaju dokaze o preživjelim bebama. Prema podacima CDC-a (američka vladina agencija koja se bavi zaštitom javnog zdravlja i prevencijom bolesti), najmanje 143 bebe rođene su žive nakon neuspjelih pobačaja između 2003. i 2014. godine u SAD-u. Prema ih vjerojatno ima i mnogo više.
>CDC: Broj pobačaja u SAD-u pao je za 2% otkako je ukinuta presuda Roe vs. Wade
Podaci zdravstvenih vlasti pokazuju da je najmanje 40 beba rođeno živo nakon neuspjelih pobačaja u samo tri države između 2016. i 2018. Prema tim podacima, 11 beba rođeno je živo nakon neusjelih pobačaja u Minnesoti, 10 u Arizoni i 19 na Floridi.
Istraživanje Američkog centra za pravo i pravdu procijenilo je da je broj mnogo veći, riječ je o brojci od najmanje 362 između 2001. i 2010. godine.
Trenutno oko 18 saveznih država nema zakone koji bi štitili preživjele od bebe nakon neuspjelog pobačaja. Neke države nikada nisu usvojile takve zakone, dok su najmanje dvije, New York i Illinois, ukinule zakone koji zahtijevaju medicinsku skrb za novorođenčad koja prežive pobačaj, piše LIfeNews.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Life News
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.