Ploče: Prosvjed protiv termolektrane na ugljen

Na velikom Sveneretvanskom prosvjedu protiv projekta izgradnje tremoelektrane na ugljen u Pločama, u organizaciji inicijativa Pravo na zdrav život i Spasimo dolinu Neretve, okupilo se više od dvije tisuće stanovnika doline Neretve, Makarskog primorja,Pelješca, Korčule i Hvara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon odsvirane himne i minute šutnje za poginule branitelje, skup je započeo pozdravom jednom od najvećih protivnika gradnje TE na ugljen u Pločama gradonačelniku Metkovića Boži Petrovu, koji zbog nanesenih ozljeda u jučerašnjem napadu nije mogao doći na prosvjed, priopćio je njegov zamjenik, Nikola Grmoja.

Na prosvjedu su uz priopćenje gradonačelnika Petrova protiv izgradnje TE, pročitana su i brojna druga poput očitovanje Ivana Kosovića, načelnika Općine Gradaac, Udruge dragovoljaca Domovinskog rata Opuzen Slivno u osnivanju, Udruge Prvi ročnik Hrvatske vojske Ploče, inicijative Srđ je naš, Županijskoga odbora SDP-a, HDZ-a Rogotin, Mirele Holy, Vjerana Pirsića i Vilia Kovačića.

Pismo podrške pročitano je i od glazbenice Alke Vuice i Nede Parmać, dok su pušteni videozapisi podrške skup proslavljenog hrvatskog rukometaša Nikše Kaleba i Saše Antića frontmena TBF-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prof. dr. sc. Stanko Uršić, sveučilišni profesor i ugledan znanstvenik iznio je svoje argumente protiv TE, za koju se kako kaže, uopće ne zna tko će otkupljivati struju i hoće li je investitor prodavati HEP-u ili Vuku Hamoviću. „Tko hoće ovog monstruma, neka si ga nosi“, rekao je Uršić.

Uršić je podatku od dva milijuna tona ugljena, koliko bi termoelektana trošila na na godinu ili 5,5 tisuća tona na dan suprostavio podatak od nekoliko stotina tisuća tona šljake koja bi ostala nakon toga, jer za tu količinu šljake nitko nije zainteresiran pa čak ni cementare jer se radi o ogromnoj količini.

Uršić je opisao i učinke žive, koje bi i uz najsuvremenije filtre, godišnje u atmosferu bilo ispušteno deset kilograma, a što na površini od 800 km četvornih može prouzročiti takvo taloženje žive i njezinih još opasnijih spojeva, koji poljoprivredne proizvode doline Neretve, Pelješca i okolnih krajeva te ribu iz toga dijela akvatorija može učiniti neprikladnima za ljudsku prehranu, stoji u izvještaju s prosvjeda u Pločama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Navodim vam samo primjer žive, a gdje su još svi ostali opasni elementi“ , rekao je Uršić i naveo američka istraživanja koja su pokazala koliku štetu termoelektrane na ugljen čine u SAD-u gdje se sve više prelazi na plinske elektrane.

Kao fizikalni kemičar Uršić se naročito osvrnuo na submikronske čestice (nanočestice) koje ne mogu zaustaviti ni najsuvremeniji filtri.

„Smatra se da je živa uzrok 40 % oboljenja od karcinoma u SAD-u, a još 40 % to su submikronske čestice iz tamošnjih termoelektrana na ugljen. Mi moramo zaustaviti TE Ploče i u tome svi Neretvani moraju biti jedinstveni,“ zaključio je Uršić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na skupu su osim prof. Uršića govorili i članovi inicijativa Pravo na zdrav život i Spasimo dolinu Neretve Ana Musa, Vlaho Orepić i Goran Komazin Meka čiji je emotivan govor i oštra poruka pobornicima gradnje TE na ugljen izazvala oduševljenje prosvjednika.

„Vratite se u školske klupe i ponovite povijest koja kaže da su Hrvati rađali hrabre. Ne mašite nam više svojim darovima,’ poručio je Komazin Meka investitorima.

‘Maknite se iz ove doline tko god da jeste, od ovih mora, brda… marš iz Neretve bando razbojnička!’ rezolutno jer zaključio Komazin.

Prosvjed je zaključen nastupima pločanske grupe Kulturni jogurt, Zorana Parmača i grupe Kompas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.