U utorak je na Višem zemaljskom sudu u Münchenu došlo do novog zapleta. Na suđenju osumnjičenima za sudioništvo u okrutnom ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. u Wolfratshausenu pokraj Münchena, bivšim šefovima tajnih službi Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču, odmah na početku uslijedio je prekid, točnije stanka.
Viši državni odvjetnik Lienhard Weiss spremao se na poziv suca početi iznošenje završne riječi tužiteljstva, a Perkovićev odvjetnik Richard Beyer zatražio je stanku.
Iako je bilo predviđeno da 4-5 sati naizmjenično govore tužitelj Weiss i njegov kolega sudac u pokrajinskom sudu Stefan Weiland, uslijedila je stanka, a zatim iznenađenje.
O jučerašnjem danu razgovarali smo s odvjetnikom Sinišom Pavlovićem iz odvjetničkog ureda Pavlović&Pavlović.
Odvjetnik Gisele Đureković, Siniša Pavlović, za Narod.hr rekao je da je Anto Nobilo, odvjetnik Josipa Perkovića, tražio izuzeće cijelog sudskog vijeća.
“Jučer je cijeli dan trajalo vijećanje oko toga, jer postoji procedura po kojoj se to radi. U Njemačkoj o tome odlučuje drugo vijeće tog istog suda, ne kao u Hrvatskoj. U Hrvatskoj kada se traži izuzeće odlučuje predsjednik suda. Ovdje odlučuje drugo isto takvo vijeće u sastavu od tri profesionalna suca. Ti suci tražili su pisani zahtjev. Dobili su pisani zahtjev od Nobila zašto misli da su suci pristrani. Tražili su očitovanje od sudaca. Suci su dali to očitovanje. Nakon toga to drugo vijeće odlučilo je da nema nikakvog govora o pristranosti i da se cijelo suđenje može nastaviti”, kaže Pavlović.
“Suština cijele priče nije u pristranosti sudaca, već se svodi na kupovanje vremena, odnosno Perkovićeva obrana na sve načine želi spriječiti da se završi dokazni postupak i da krenu završni govori stranaka jer to znači da će presuda biti donesena odmah nakon tih završnih govora. Njima to očigledno iz nekih razloga ne odgovara”, ocjenjuje Pavlović.
“Jučer kad je odbijen zahtjev za izuzeće, onda su smislili da je već 16 sati i da je Perković jako umoran, da ga bole leđa i da je pojeo samo jedan sendvič. Onda se čekalo dva sata liječnika da ga pregleda. Imao je visoki tlak u 18 sati i onda je ročište prekinuto te se nastavlja sljedeći tjedan u utorak”, opisuje jučerašnje suđenje u Münchenu Siniša Pavlović.
U utorak (26. srpnja) na rasporedu je završni govor državnog odvjetnika koji će dvije godine suđenja sažeti u nekoliko sati govora. “Izvlačit će sve one dokaze koji potvrđuju optužnicu, koji pokazuju što se dogodilo i sve ostalo te donijeti nekakav zaključak, i onda bi konačno trebala krenuti ta priča, ono što je trebalo jučer krenuti”, dodaje Pavlović.
Poslije završnog govora državnog odvjetnika, treba ići završni govor odvjetnika Gizele Đureković kao sutužiteljice, onda idu završni govori obrane i na kraju govore optuženici, ako žele govoriti.
“Nakon svih tih govora i iznošenja činjenica svih strana kojima se sud pokušava uvjeriti da je to bilo baš tako, sud donosi odluku”, zaključuje Siniša Pavlović.
> Preokret na suđenju u Münchenu: Branitelj optužio sud za pristranost i tražio izuzeće sudaca
Podsjetimo, Perkovićev branitelj Nobilo jučer je zatražio poslije stanke izuzeće predsjedavajućeg Daustera i članova sudskog vijeća, gospođa Beckers i Illiny, sudaca Lutza i Arnolda, dovodeći u pitanje nepristranost njemačkih sudaca ustvrdivši da sudsko vijeće ne dopušta obrani izvođenje dokaza koji bi mogli dovesti do oslobađanja optuženika.
“Sudsko vijeće nije spremno dopustiti izvođenje oslobađajućih dokaza, time unaprijed ukazuje na odluku koju namjerava donijeti”, rekao je Nobilo. Osoba koja objektivno prati proces, rekao je Nobilo, može steći takav dojam.
Međutim sudsko vijeće takav je zahtjev odbilo – jer nema razloga za usvajanje takvog zahtjeva, smatrajući ga nepotrebnim, odugovlačenjem i upitne vjerodostojnosti. Na kraju je zahtjev za izuzećem odbijen kao neutemeljen.
Odluka je objavljena oko 16 sati. Sudac Dauster želi nastaviti s postupkom prema predviđenom rasporedu i da počne završni govor tužiteljstva. Međutim Perkovićevi odvjetnici tražili su prekid rasprave tvrdeći da je Perković umoran i da ga bole leđa. Tako se rasprava otegla do kasnih poslijepodnevnih sati.
Perkovićevi branitelji naveli su da bi im odgovaralo da se iznošenje obrane dogodi početkom kolovoza, no to će na kraju odrediti sudsko vijeće, navodi Jutarnji list.
Postoji sumnja da će Mustač i Perković pokušati na sve načine odgoditi donošenje presude prije parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, o čemu su već pisali i njemački mediji.
> Kako je Vanja Špiljak postao moćan i bogat?
Vlada sa SDP-ovim Zoranom Milanovićem na čelu, bila je ta koja bi najradije spriječila sudski proces u Münchenu. Donošenjem zakona poznatog pod nazivom Lex Perković pokušali su 2013. spriječiti izručenje Perkovića i Mustača Njemačkoj, dovodeći Hrvatsku pod sankcije Europske komisije. HDZ je s druge strane vidio u tome procesu priliku suočavanja s komunističkom prošlošću. Samo u Njemačkoj od kraja 60-ih do kraja 80-ih godina u Saveznoj Republici Njemačkoj ubijeno je oko 30 hrvatskih političkih emigranata, ali ni jedan slučaj nije bio razriješen.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr