Pročelnik Kongregacije za nauk vjere Gerhard Ludwig Müller u utorak, 8. studenog 2016. dolazi u Zagreb u povodu dodjele počasnog doktorata Hrvatskoga katoličkog sveučilišta.
U nastavku slijedi craspored boravka kardinala Müllera u Zagrebu:
Srijeda, 9. studenog 2016.
• 10 sati – dodjela počasnog doktorata Hrvatskoga katoličkog sveučilišta kardinalu Mülleru u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta;
• 16.30 sati – konferencija za novinare kardinala Müllera u prostorijama pastoralnih ureda, Branjugova 1;
• 18 sati – kardinal Müller predvodi euharistijsko slavlje u čast blaženog Alojzija Stepinca u zagrebačkoj katedrali;
• 19.30 sati – predstavljanje knjige kardinala Müllera „Razgovor o nadi“ u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u organizaciji nakladničke kuće Verbum.
Kardinal Muller: „Stepinac je slava plemenitog hrvatskog naroda“
Knjigu “Razgovor o nadi” pročelnika Kongregacije za nauk vjere kardinala Gerharda Ludwiga Müllera objavila je nakladna kuća Verbum, a u njoj ovaj najbliži Papin suradnik ističe kako je kardinal Stepinac “slava plemenitoga hrvatskog naroda i čovjek duboke vjere,” te upozorava kako neki pokušavaju uzaludno oklevetati njegov veličanstveni lik”, priopćila je u četvrtak ta splitska nakladna kuća.
“U današnje vrijeme neki će pokušati uzaludno omalovažiti i oklevetati njegov (kardinala Stepinca) veličanstveni lik, iznova otvarajući rane njegova mučeništva, ali mislim da je to put koji je Providnost pripravila kako bi održala živim sjećanje na njega i kako bi ubrzala puno priznanje svetosti tog uzornog Pastira. Svaki dobronamjeran čovjek ostat će zadivljen njegovom privrženošću istini, njegovim životnim poštenjem i njegovovim služenjem pomirenju i na ekumenskom polju,” ističe kardinal Müller.
Hrvati i Poljaci – narodi tragedije kojima je katoličanstvo znak identiteta
Po riječima kardinala Müllera, u nacijama poput poljske ili hrvatske, graničnim zemljama i narodima koji su u 20. stoljeću pretrpjeli velike tragedije, biti katolikom danas znak je nacionalnoga identiteta, ali je nedavno bilo i razlogom isključivanja, marginalizacije, pa i progona. S tim u vezi, kako naglašava kardinal Müller, blaženi kardinal Alojzije Stepinac, zagrebački nadbiskup, koji je za biskupsko geslo odabrao In te Domine speravi (U tebe se, Gospodine, uzdam), malo prije smrti zbog mučeništva kojemu ga je između 1946. i 1960. podvrgnuo novi komunistički režim u njegovoj zemlji, proročki je izjavio kako država utemeljena isključivo na materijalnim načelima ne može opstati.
“Drugom prigodom, tijekom svojega zatočeništva u Krašiću, kada su ga pitali za njegovu pastirsku aktivnost u životu pod nadzorom, rekao je da je samo izvršavao svoju dužnost: ‘Trpjeti i raditi za Crkvu.’ Ta slava plemenitoga hrvatskog naroda, čovjek duboke vjere i ‘svetac koji je na poseban način ostvario Božju riječ u svojemu životu i djelovanju’ pokazao nam je da čak i u najtežoj političkoj situaciji, ako pripadamo kršćanskoj stvaralačkoj manjini, možemo u Bogu pronaći milost i savjet koji su potrebni kako bismo donijeli ispravnu odluku, izdržali nevolje, oprostili neprijateljima te prosvijetlili ostatak društva znakovima stvarne nade,” istaknuo je kardinal Müller.
Izvor: narod.hr/kamenjar.com