Američki stručnjaci: opasne tvari nađu put do beba mlađih od šest mjeseci

Bebe u dobi do šest mjeseci možda nisu najpokretnije ali svejedno uspiju pronaći put do opasnih tvari ili te tvari nađu put do njih, upozoravaju američki stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analiza poziva američkom centru za trovanja pokazuje da se bebe nekad uspiju čak i same domoći opasnih tvari poput lijekova te da često njihovi roditelji i skrbnici daju pogrešne lijekove ili pogrešnu dozu pravog lijeka.

“Pedijatri nerijetko, tek kad su bebe starije od šest mjeseci, počnu s edukacijom o opasnostima trovanja jer se uobičajeno misli samo na ono što beba unosi guranjem tvari ili predmeta u usta”, kaže voditelj istraživanja A. Min Kang s medicinskog fakulteta sveučilišta Banner u Phoenixu.

Znanstvenici su proučili podatke u nacionalnoj bazi prijavljenih trovanja o pozivima koji su se ticali izlaganja beba mlađih od šest mjeseci između 2004. i 2013. U tom razdoblju zabilježeno je 270.000 slučajeva izloženosti beba opasnim tvarima i tijekom toga 10-godišnjeg razdoblja u gotovo svim slučajevima radilo se o nenamjernom izlaganju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U polovici slučajeva radilo se o tome da je beba istraživala ili konzumirala opasnu tvar. Gotovo 38 posto poziva bilo je zbog pogreški u davanju lijeka – u najvećem broju slučajeva radilo se o pogrešnoj dozi dobrog lijeka, davanju lijeka dva puta ili preranom davanju sljedeće doze, ali i o davanju pogrešnog lijeka ili pogrešnim putem.

Gotovo svi slučajevi dogodili su se u kući i uglavnom su uključivali samo jednu tvar obično tekućinu, prema rezultatima objavljenima u časopisu Pediatrics.

“U mnogo slučajeva radilo se o kremama ili sapunima koje beba dohvati dok joj se mijenjaju pelene ili ju se kupa”, kazao je Kang za Reuters. “Općenito to nisu opasni slučajevi izlaganja.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No slučajevi s lijekovima poput acetaminofena, lijekova za kašalj i prehladu, antibiotika, antihistaminika i ibuprofena, koji se čak ne preporučuje za djecu mlađu od šest mjeseci, česti su, upozoravaju stručnjaci.

Američka agencija za lijekove 2008. objavila je kako se djeci mlađoj od dvije godine ne preporučuju lijekovi za kašalj ili prehladu jer se nije pokazalo da djeluju.

Bebe do lijekova mogu primjerice doći kad im odrasli daju bočice da mašu njima kao sa zvečkama ili kad starije dijete pronađe lijek pa da bebi ili pak roditelji znaju pomiješati doze izražene u mililitrima i žličicama pa daju preveliku dozu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.